Rubriky
Do práce na kole Tiskové zprávy

V Plzni bude přes 150 lidí šlapat „Do práce na kole“ – Registrace prodloužena do 5. května

Plzeň, 30. dubna 2013 – Více než 150 lidí se v Plzni zatím zaregistrovalo do kampaně „Do práce na kole“, která se ve městě uskuteční poprvé během května. Registrace byla navíc prodloužena do 5. května, a tak se další zájemci mohou ještě do kampaně zapojit. V České republice jde už o třetí ročník akce, do kterého se kromě Plzně zapojilo dalších 10 českých a moravských měst (1). Počet registrovaných zatím celkově přesáhl 3 000. Cílem kampaně je propagovat městskou cyklistiku jako součást zdravého a moderního životního stylu, který pomáhá zlepšit kondici lidí, ale také omezuje znečišťování ovzduší měst výfukovými zplodinami automobilů a oživuje městské ulice.

„Za první dva týdny registrace se v Plzni přihlásilo 20 týmů, ale do konce dubna se počet registrovaných více než zdvojnásobil a dnes máme přes 150 účastníků. Navíc byl termín registrace prodloužen až do 5. května, takže se stále může kdokoli přidat,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví a dodal: „Zatím se přihlásilo nejvíce týmů ze Západočeské univerzity, ale jezdit do práce na kole nebo koloběžce budou také v Českém rozhlase, Plzeňském Prazdroji,Škodě Electric, Fakultní nemocnici Plzeň, České spořitelně, Povodí Vltavy, Panasonicu, FPC, IntraWorlds, Eurosoftware, MOL Logistics a v dalších firmách a institucích.“

V Plzni kampaň Do práce na kole koordinuje Centrum pro životní prostředí a zdraví (2)s podporou iniciativy Plzeň na kole (3). Počátkem dubna přijel do Plzně osobně na bicyklu podpořit kampaň velvyslanec Nizozemského království Ed Hoeks. Záštitu nad kampaní v Plzni převzal primátor města Martin Baxa a podporují vyjádřila rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová nebo ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová. Mediálním partnerem kampaně v Plzni je rádio Kiss Proton.

Malé týmy (2 až 5 členů) z jedné firmy, školy nebo instituce se mohou do kampaně „Do práce na kole“registrovat na webu dopracenakole.net až do 5. května. Od 2. května budou soutěžit v pravidelném dojíždění do práce na kole nebo na koloběžce. Každý registrovaný účastník dostane startovací balíček včetně trička s originální grafikou kampaně z biobavlny a se speciálním ekologickým certifikátem od firmy OP Tiger z internetového obchodu Čoromoro.cz a, který všem registrovaným dopraví firma TNT Express.

„Firmy nebo instituce,které své zaměstnance nejvíce podpoří, například umístěním cyklostojanů ve svém areálu nebo formou bonusů pro zaměstnance dojíždějící na kole, mohou soutěžit o titul Cyklozaměstnavatel roku,“uvedl Šuta a dodal: „Hledat budeme také největší cykloabsurditu, která v Plzni nejvíce cyklistům komplikuje život,a oceníme i nejkreativnější účastníky kampaně“.

Projekt„Do práce na kole“ se letos koná v České republice po třetí a na celonárodní úrovni ho koordinuje sdružení Auto*Mat.

Poznámky pro editory:

(1)  Kampaň Do práce na kole bude v roce 2013 probíhat v Brně, Jablonci nad Nisou, Jihlavě,Liberci, Olomouci, Ostravě, Pardubicích, Plzni, Praze, Uherském Hradišti a Ústí nad Labem.

(2)  Centrum pro životní prostředí je (CpŽPZ) je občanské sdružení založené koncem roku 2009 s cílem expertní, poradenskou a informační činností přispívat k ochraně životního prostředí a veřejného zdraví. V současnosti se věnuje zejména tématu nebezpečných chemických látek a znečištění ovzduší.

(3)  Iniciativa “Plzeň na kole” je seskupení Plzeňanek a Plzeňanů, kteří fandí jízdnímu kolu coby rovnoprávnému prostředku individuální dopravy ve městě a chtějí se zasadit o lepší podmínky pro městskou cyklistiku a o propagaci cyklodopravy. Vznikla v září 2012 a jejími prvními počiny byla organizace podzimní a jarní cyklojízdy. Vícena https://www.plzennakole.cz