Rubriky
Do práce na kole Tiskové zprávy

Plzeň šlape „Do práce na kole“ v 65 týmech – Vyhlášena soutěž „Plzeňská cykloabsurdita“

Plzeň, 7. května 2013Skoro 200 lidí se v Plzni účastní kampaně „Do práce na kole“, která ve městě poprvé probíhá během května. Plzeň je jedno z 11 měst České republiky, kde projekt probíhá (1). Cílem kampaně je propagovat městskou cyklistiku jako součást zdravého a moderního životního stylu, který pomáhá zlepšit kondici lidí, ale také omezuje znečišťování ovzduší měst výfukovými zplodinami automobilů a oživuje městské ulice. Kampaň usiluje také o odstranění překážek, které lidem brání v pohybu po městě nebo ho komplikují a zároveň o zlepšení podmínek pro pravidelné cesty do práce nebo do školy na kole. Proto bude na jedné straně oceněn nejlepší cyklozaměstnavatel, ale zároveň bude vyhlášena i „Plzeňská cykloabsurdita“.

„Mám velkou radost, že na poprvé se v Plzni zaregistrovalo více než 190 účastníků a „Do práce na kole“ v Plzni šlape více než 60 firemních týmů,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví a dodal: „Nejvíce dvou- až pětičlenných týmů jezdí na Západočeské univerzitě a v různých provozech Škodovky. Do práce na kole nebo koloběžce jezdí v Plzni také lékaři a sestry do Fakultní nemocnice, úředníci Magistrátu města Plzně nebo bankéři České spořitelny a Komerční banky. Ale týmy má i Český rozhlas Plzeň, Plzeňský Prazdroj, Povodí Vltavy, Český Západ, Panasonic, ČSAD autobusy Plzeň, Církevní gymnázium, 13. základní škola, FPC, IntraWorlds, Eurosoftware, Grafia, Driessen Aerospace, Hay Group, KAPPENBERGER + BRAUN, MOL Logistics a další firmy a instituce.“

V Plzni kampaň Do práce na kole koordinuje Centrum pro životní prostředí a zdraví (2) s podporou iniciativy Plzeň na kole (3). Počátkem dubna přijel do Plzně osobně na bicyklu podpořit kampaň velvyslanec Nizozemského království Ed Hoeks. Záštitu nad kampaní v Plzni převzal primátor města Martin Baxa a podporu jí vyjádřila rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová nebo ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová. Mediálním partnerem kampaně v Plzni je rádio Kiss Proton.

„Firmy nebo instituce, které své zaměstnance nejvíce podpoří, například umístěním cyklostojanů ve svém areálu nebo formou bonusů pro zaměstnance dojíždějící na kole, mohou soutěžit o titul Cyklozaměstnavatel roku,“ uvedl Šuta a dodal: „Vyhlásili jsme také soutěž „Plzeňská cykloabsurdita“, v níž může kdokoli upozornit na místo nebo problém, který cyklistům v Plzni komplikuje život. Své nominace mohou lidé posílat až do konce května e-mailem na adresu: [email protected] “.

Projekt „Do práce na kole“ se letos koná v České republice po třetí a na celonárodní úrovni ho koordinuje sdružení Auto*Mat.

Poznámky pro editory:

(1)  Kampaň Do práce na kole bude v roce 2013 probíhat v Brně, Jablonci nad Nisou, Jihlavě, Liberci, Olomouci, Ostravě, Pardubicích, Plzni, Praze, Uherském hradišti a Ústí nad Labem.

(2)  Centrum pro životní prostředí je (CpŽPZ) je občanské sdružení založené koncem roku 2009 s cílem expertní, poradenskou a informační činností přispívat k ochraně životního prostředí a veřejného zdraví. V současnosti se věnuje zejména tématu nebezpečných chemických látek a znečištění ovzduší.

(3)  Iniciativa “Plzeň na kole” je seskupení Plzeňanek a Plzeňanů, kteří fandí jízdnímu kolu coby rovnoprávnému prostředku individuální dopravy ve městě a chtějí se zasadit o lepší podmínky pro městskou cyklistiku a o propagaci cyklodopravy. Vznikla v září 2012 a jejími prvními počiny byla organizace podzimní a jarní cyklojízdy. Více na https://www.plzennakole.cz