Jak na to

Základ je mít na čem jezdit a mít z toho dobrý pocit. Takže, pořiďte si kolo nebo koloběžku, výběr je na vás: na kole s převodem vyjedete každý kopec, skládací kolo zase lehce naložíte do MHD a koloběžka je rozhodně cool! Nezapomeňte si také pořídit slušný zámek pro případ, že svoje žihadlo budete muset nechat bez dozoru. Pro cyklistu je naprosto žádoucí, aby byl zdálky dobře viděn. Nebojte se proto pohodlných extravagantních modelů nebo alespoň vhodných reflexních doplňků (helma je povinná pro osoby mladší 18 let). Jezděte opatrně a ohleduplně, vždy se ubezpečte, že váš signál byl daným chodcem nebo řidičem zaznamenán. Buďte předvídatelní.

Pokud si nejste jisti pravidly silničního provozu pro cyklisty, základní pravidla najdete na obrázku níže (převzato z Prahou na kole), který zvětšíte kliknutím na něj nebo si můžete stáhnout ve formátu PDF zde.

jak_prahou_na_kole_letak_spojene

Objevujte své oblíbené trasy, užívejte si jízdu po Plzni. Uvidíte, že zpoza řídítek vypadá Plzeň jinak! A co víc, ušetříte peníze za benzín nebo MHD, krásně se protáhnete a ještě nejspíš dorazíte do cíle rychleji, než kdybyste jeli autem, a možná i rychleji než MHD.

Velmi podrobné a užitečné rady pro cyklisty ve městě (např. tipy na zamykání, špatné počasí, braní kola do prostředků MHD, jízdu s dětmi či nakupování na kole, jak používat bezpečné stojany, jak napumpovat kolo) najdete na spřátelených webech, např. http://prahounakole.cz nebo www.plzenskonakole.cz.

Vědeli jste, že:

  • Reflexní materiály jsou v noci vidět na 3x větší vzdálenost než bílé oblečení a na více než 10x větší vzdálenost než oblečení modré?
  • Jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka?
  • Jízdní pruh pro cyklisty nebo stezku pro cyklisty může užít i osoba pohybující se na lyžích nebo kolečkových bruslích nebo obdobném sportovním vybavení?
  • Přeprava jízdních kol je v plzeňské MHD povolena jen o sobotách, nedělích a státních svátcích a je zpoplatněna 24 Kč?
  • Úrazy hlavy jsou příčinou až 80 % úmrtí na kole, přitom přilba (vhodné velikosti a správně upevněná) snižuje riziko úrazu hlavy o 85 %?