Rubriky
Cyklojízdy Tiskové zprávy

Tisková zpráva – Stovky Plzeňanek a Plzeňanů projedou městem na kolech a upozorní na nevhodné podmínky pro městskou cyklistiku. Nakonec jim zahraje Znouzectnost.

Iniciativa Plzeň na kole zve dne 22. dubna 2014, na Den Země, na Velkou plzeňskou jarní cyklojízdu. Zve na ni všechny, kteří rádi po městě na kole jezdí nebo by na něm rádi jezdili a zatím se trochu bojí. Cyklojízda je oslavou městské cyklistiky a ukazuje, že i lidé na kolech a koloběžkách mají v městské dopravě své místo. Plzeňané na kolech cyklojízdou upozorní i to, že jezdit po Plzni na kole bezpečně a rychle je složité až nemožné.

Začátek Velké plzeňské jarní cyklojízdy je v úterý 22. dubna v 17.00 hodin u Andělíčka na náměstí Republiky. Na Facebooku potvrdily účast již více než dvě stovky městských cyklistek a cyklistů. Cyklojízdu zakončí koncert skupiny Znouzectnost v Proluce, pro všechny cyklistky, koloběžkáře a další účastníky cyklojízdy. Veškeré informace o chystané cyklojízdě lze nalézt na webu www.plzennakole.cz.

„Cyklojízda startuje v pět hodin na náměstí Republiky u Andělíčka, kam se po přibližně 6 kilometrech ujetých v klidném tempu opět vrátíme. Kulturní vrchol cyklojízdy, koncert pořádaný ve spolupráci s Evropským hlavním městem kultury 2015, proběhne následně v Proluce. Na koncertu vystoupí plzeňská legenda Znouzectnost, jejíž členové se rozhodli vystoupit bez nároku na honorář, na podporu rozvoje městské cyklistiky v Plzni. Cyklojízda je projížďka, nikoli závod. Je setkáním lidí, kteří si myslí, že kolo do města patří jako rovnoprávný dopravní prostředek. Všechny Plzeňanky a Plzeňany na ni srdečně zveme,“ uvádí Laco Toušek, hlavní organizátor letošní cyklojízdy z iniciativy Plzeň na kole.

Plzeňané, používající kolo k dopravě po svém městě, jsou dlouhodobě nespokojeni s nedostatečnými podmínkami, které ve městě panují, a s pozorností, resp. nepozorností, kterou tématu věnuje plzeňská radnice. Plzeňský cyklogenerel, dokument města Plzně, slibuje 330 km tras pro kola, ovšem ve skutečnosti dnes existuje jen kolem 40 kilometrů cyklostezek, a to navíc ve velmi děravé síti, která znemožňuje bezpečnou a rychlou jízdu po městě. Změny k lepšímu jsou z velké části pomalé až neviditelné, město i nadále rekonstruuje komunikace často bez ohledu na potřeby cyklodopravy, v rozporu se svým vlastním závazkem. V přihlášce, s níž Plzeň získala titul Evropské hlavní město kultury, je výslovně slibováno viditelné zlepšení podmínek pro městskou cyklistiku, k němuž ale v posledních letech přes sliby nedochází.

„Na předchozí dvě cyklojízdy dorazilo vždy několik stovek Plzeňanek a Plzeňanů, čímž se potvrzuje trend neustálého a viditelného nárůstu počtu těch, kteří po Plzni jezdí a chtějí jezdit na kole, i když to často není snadné ani bezpečné. Zveme opakovaně i zastupitelky a zastupitele, aby se sami přesvědčili, kolik lidí se po Plzni pohybuje na kole a zamysleli se, jestli pro ně město nemůže dělat víc, než dělá. Jsme přesvědčeni, že Plzeň do budoucna nemůže ignorovat moderní trendy v dopravě a tvářit se jako v šedesátých letech. Nenajdete například v Česku mnoho vlakových nádraží, u nichž by, jako u toho plzeňského, nestál ani jeden stojan pro kola. Rozvoj infrastruktury pro cyklodopravu je hluboce a dlouhodobě podceňován, nechybí ani tak peníze, jako politická vůle. To se musí změnit,“ doplňuje Petr Vaněk, mluvčí pořádající iniciativy Plzeň na kole.

Cyklojízdu pořádá iniciativa „Plzeň na kole“, jedná se o akci veselou, povolenou a přátelskou, za doprovodu dopravní policie. Vítáni jsou cyklisté i cyklistky všeho věku.

Na cyklojízdu volně naváže 2. plzeňský ročník „Do práce na kole“, soutěže pracovních kolektivů v dojíždění na pracoviště na kole. Více na www.plzennakole.cz/dopracenakole.

Doplňující informace:
Trasu cyklojízdy, plakáty a další informace najdete na https://www.plzennakole.cz/velka-jarni-cyklojizda-2014/.
Událost na FB najdete na http://bit.ly/VelkaPlzenskaJarniCyklojizda2014.
Průběžné aktuality na www.fb.com/plzennakole.