Rubriky
Různé

10 jasných příznaků toho, že bys raději jezdil(a) na kole než v autě

U většiny rutinních činností už jsme dávno zapomněli, proč jsme s nimi začali. Když se nás někdo zeptá, proč děláme to, co děláme, vytáhneme spoustu zdůvodnění, která nás zrovna napadnou. Týká se to i zvládání našeho každodenního dojíždění a cest. Ale žádný strach, můžeme ti ukázat, zdali není čas na změnu! Zde je 10 hlavních příznaků toho, že ve skrytu duše toužíš přestat s každodenním dojížděním autem a raději chceš jezdit na kole.

10 – Necháváš pravidelně stažená okénka

Miluješ, když ti vítr čechrá vlasy a hladí tváře? Po těžkém pracovním dni nemůže být lepší odměny, nežli nezaměnitelná vůně rozpáleného asfaltu, spojená s vůněmi veškerých kulinářských lahůdek, které na tebe čekají na okraji silnice. Ano – prostě miluješ vůni města. Na kole je mnohem jednodušší, zastavit se a něco zakousnout. Mňam!

9 – Zdravíš před tebou jedoucí cyklisty – troubením

Tento zvyk ses naučil poté, co jsi omylem přistál jako chodec na cyklostezce: Aby si cyklisté zajistili bezpečné předjíždění, varují chodce – více či méně – vlídným ‚cililink‘. Tvůj prozatím podvědomý, ale silný obdiv k bicyklům ti nedává jinou možnost, nežli právě opětováním laskavosti – přátelsky je varovat, když se blížíš. Avšak: Není žádného ‚přátelského‘ troubení. To, co potřebuješ, je pravé ‚cililink‘.

8 – Začínáš si pobrukovat, když se v rádiu ozve ‚Here comes the sun‘.

Je to jasné: Toužíš po slunci na kůži – bez té rušící hliníkové, plechové či ocelové střechy nad sebou. Ale ‚být v tom‘ může přinést hodně potěšení i při mírném sněžení. Tak to přece zkus!

7 –  Na semaforech zastavuješ úplně vpravo – bez mezery k okraji jízdní dráhy

Jasný příznak toho, že už ses naučil, jak se cyklisté pohybují ucpanými křižovatkami. Opatrně se protáhnou vpravo mezi auty a obrubníkem chodníku, stále hledajíce náskok. Ano, můžeš ho mít taky!

6 – Pořád nadáváš na ceny benzinu

Peníze jsou bezpochyby důležité. A k tomu znechuceně pozoruješ, že všichni ti tví přátelé jupíci si můžou dovolit věci, které jsou mnohem víc cool, než ty tvoje ojetiny, i když dokonce míň vydělá-vají. Řešení je tedy nasnadě, ne?

5 – Naštve tě i sebemenší škrábanec na laku

Potají už jsi spočítal, kolik ještě můžeš dostat za toho tvého ojeťáka, kdybys ho prodal při přesednutí na kolo. Přirozeně máš tak strach ze všeho, co by mohlo hodnotu tvého vozidla snížit. Chceš si ušetřit starosti? Prodej ho hned!

4 – Nad tvým předním sklem tancuje voňavý stromeček

Zřejmě nebyl pach čerstvých umělých hmot a kůže tak úplně podle tvého gusta, když jsi auto kupoval. Nad oknem je stromeček trvalou upomínkou na to, že bys byl mohl část trasy absolvovat po cyklostezce parkem. A nezapomínat na vůni chutného jídla podél silnice (viz bod 10).

3 – Máš svůj vůz rád jen pro sebe

Máš rád svůj ranní klid, nechce se ti s nikým mluvit, jsi vlastně takový správný ranní morous. A po práci tě případní spolujezdci nervují taky. Proto taky jezdíš vždycky sám. Máš sice ve svém autě pět sedadel, ale ta zbývající čtyři jsou vlastně vždycky prázdná. Nech tedy ten zbytečný balast doma.

2 – Cyklisty předjíždíš, aniž bys měnil jízdní pruh

Až tak už je máš rád: nedá ti to a snažíš se k nim přiblížit, jak jen to je možné.

1 – Občas býváš viděn na jízdním pruhu pro kola

Nepochybný náznak toho, že se ti skrytě vlastně chce jezdit na kole: Nacházíš se stále častěji na jízdních pruzích pro cyklisty – zvláště proto, abys tam zaparkoval své auto. Zřejmě už víš, že se tady pohybují lidé, kteří jsou „cool“. Ale pozor! Aby ses neztrapnil svým oblečením, i tady platí „dress code“. (Malý tip: souvisí to s tvým vozidlem).

Autoři článku: Alle Macht der Rädern (web)
Překlad do češtiny: František Řezáč a Jiří George Konečný (Plzeň na kole)