Rubriky
Do práce na kole

Tisková zpráva: V Plzni bude šlapat „Do práce na kole“ nejméně 140 lidí z více než 40 týmů

 V Plzni bude šlapat „Do práce na kole“ nejméně 140 lidí z více než 40 týmů

Registrace otevřena až do 30. dubna

 Plzeň, 16. dubna 2014 – Plzeň se podruhé zapojí do kampaně „Do práce na kole“, které se letos zúčastní lidé i v dalších 18 českých a moravských městech. V Plzni kampaň koordinuje Centrum pro životní prostředí a zdraví (1) ve spolupráci s iniciativou Plzeň na kole (2). V loňském roce se v Plzni zapojilo téměř 200 účastníků ve více než 50 firemních týmech. Pro letošní ročník už je v Plzni registrováno přes 140 účastníků z více než 40 týmů, ale další zájemci se mohou registrovat až do 30. dubna na internetové stránce www.dopracenakole.net Cílem projektu „Do práce na kole“ je propagovat městskou cyklistiku jako součást zdravého a moderního životního stylu, který pomáhá zlepšit kondici lidí, ale také omezuje znečišťování ovzduší měst výfukovými zplodinami automobilů a oživuje městské ulice. Na celonárodní úrovni akci koordinuje sdružení Auto*Mat.

„V loňském roce se v Plzni poprvé do kampaně „Do práce na kole“ zapojilo téměř 200 účastníků, kteří najezdili během května skoro 37 tisíc kilometrů. Nadpoloviční většina týmů absolvovala do práce na kole více než 2/3 všech květnových cest, drtivá většina týmů pak více než ½ cest. Týmy TVC z firmy ŠKODA TVC s.r.o. a Kvalitáři z Daiho (CZECH) s.r.o. absolvovaly na kole dokonce 100% květnových cest do práce a zpět. Nejlepším cyklozaměstnavatelem v Plzni byla v loňském roce vyhlášena firma KONTRON design s.r.o. O titul Plzeňská cykloabsurdita se dělily mnohonásobně nominované schody na Karlovarské třídě spolu se slepě končící cyklostezkou na Skvrňanech“, uvedl Miroslav ŠutaCentra pro životní prostředí a zdraví.

V loňském roce jezdilo nejvíce plzeňských týmů na Západočeské univerzitě a ve Fakultní nemocnici Plzeň. V kreativní soutěži byly loni oceněny příspěvky týmů CYKLOTRON z Fakultní nemocnice Plzeň a Blondes Team ze ŠKODA JS.

 „V pondělí zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO) studii, podle které by zvýšení podílu městské cyklistiky na úroveň Kodaně mohlo v Evropě zachránit každý rok život asi 10 tisíc lidí. Navíc by městská cyklistika mohla vytvořit v Evropě minimálně 76 tisíc nových pracovních míst,“ uvedl MUDr. Miroslav ŠutaCentra pro životní prostředí a zdraví a dodal „Stále více lidí i u nás trpí nadváhou a nedostatkem fyzické aktivity, což je jedním z významných rizikových faktorů mnoha civilizačních chorob, např. nemoci srdce a cév nebo cukrovka. Kampaň Do práce na kole proto nabízí šanci hlavně lidem, kteří mají sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu. Pravidelnou cestou do práce na kole mohou nejen ušetřit peníze za benzín nebo naftu, ale také udělat něco pro svoje zdraví, pro lepší životní prostředí, ale i pro svou psychiku.“

Zájemci o účast v kampani „Do práce na kole“ se mohou registrovat do konce dubna na webu dopracenakole.net. Měli by si vytvořit malý firemní tým (2 až 5 lidí), který během května bude soutěžit o zajímavé ceny v pravidelném dojíždění do práce. Pokud nemá člověk stálý tým a nemůže najít žádného partnera, protože pracuje sám nebo jako živnostník, může si najít kolegu či kolegyni do týmu díky speciálnímu formuláři „Najdi si svého koloparťáka“.

Kampaň se letos koná v České republice po čtvrté. V loňském ročníku se v České republice zapojilo v 11 městech celkem 3 860 účastníků rozdělených do 1 327 týmů ze 776 firem a institucí. Dohromady účastníci ujeli přes 900 tisíc kilometrů, což je vzdálenost více než dvaadvacetkrát delší než obvod zeměkoule na rovníku. Pokud by tyto cesty absolvovali v automobilech, vypustili by asi 97 tun oxidu uhličitého. Jízdou na kole uspořili 4,2 milionu korun za benzín, opotřebení aut a poplatky.