Rubriky
Do práce na kole Tiskové zprávy

Květnová výzva Do práce na kole láká k dopravě na vlastní pohon. Letos již po třinácté.

Registrace do 13. ročníku Květnové výzvy Do práce na kole (pěšky nebo poklusem) je v plném proudu. Akce spolku AutoMat, kterou v Plzni již 10. rokem koordinuje Plzeň na kole, má za cíl motivovat k aktivní udržitelné dopravě i zájmu o veřejný prostor. V roce 2022 nalakála k aktivní dopravě po městě a mezi městy 24 700 lidí. V Plzni samotné se účastnilo 1 211 lidí. Registrace se pro jednotlivce i firemní týmy z celého Česka končí 30. dubna a k včasnému přihlášení láká i výhodnějším startovným.

Přátelská atmosféra ve firmách i v ulicích, motivace k pravidelnému pohybu
venku, psychická pohoda, deklarace podpory udržitelné dopravy a také přispění k lepší infrastruktuře a zdravějšímu městu i planetě. To je jen několik z důvodů, proč se každoročně do Květnové výzvy po celém Česku hlásí desetitisíce účastníků a účastnic v rámci 2 600 firem. Jen v Plzni se Květnové výzvy Do práce na kole účastní 218 firem.

Účastníci a účastnice své cesty zapisují do systému Do práce na kole, který automaticky počítá pravidelnost cest jak daného člověka, tak jeho týmu, firmy a také města. V systému tak za rok 2022 naskákalo 6,3 milionů společně šetrně překonaných kilometrů, a tedy přes 800 tun ušetřeného CO2 ve srovnání se stejnými cestami vykonanými autem. V Plzni účastníci a účastnice nachodili a najezdili přes 313 600 kilometrů a ušetřili přes 40 tun CO2. Pořadatelé věří, že letos se loňský rekord podaří překonat.

„Pravidelná jízda na kole může pomoci zlepšit vaši fyzickou i psychickou kondici a snížit hladinu stresu,“ říká Daniel Soutner ze spolku Plzeň na kole. „Zároveň může vést k zamyšlení, jak volba dopravního prostředku ovlivňuje náš pohled na veřejný prostor. A určitě je to i malý příspěvek k lepší kvalitě ovzduší v Plzni a udržitelná mobilita je jedním z nástrojů řešení klimatické krize. Výzva zahrnuje všechny možné formy dopravy bez motoru – kola, koloběžky, běh, chůzi, skejt nebo brusle. Cílem není mít co nejvíce kilometrů, ale zkusit mít co největší pravidelnost a užít si v týmu radost z cesty.” Anonymizovaná data o trasách získávaných v rámci Květnové výzvy pomáhají Plzni získat přehled o tom, kudy se jejich obyvatelky a obyvatelé dopravují a jakou infrastrukturu k tomu přirozeně využívají.

Ne nejdál, ale pravidelně

Hlavní kategorií výzvy Do práce na kole je pak Pravidelnost týmů. Plzeňští organizátoři v červnu na tradičním závěrečném večírku vyhlásí a ocení vylosované týmy, které splnily pravidelnost jízd vyšší než 66 %. Na večírku je vyhlašována také firma, která získá titul Cyklozaměstnavatele roku. Svou firmu může do soutěže o titul nominovat každý zaměstnanec firmy, pokud je účastníkem či účastnicí Květnové výzvy.

 

Další benefity: Triko, Akce na triko a další doprovodné akce

V rámci startovního balíčku, který účastníci získají po své registraci do výzvy, patří také designové triko Do práce na kole, které letos navrhl uznávaný typograf Jan Charvát. Tím to ale nekončí. Účastníci a účastnice výzvy si mohou užít řadu Akcí na triko, které pro ně Plzeň na kole v průběhu května, také ve spolupráci s Magistrátem města Plzně chystá. V červnu proběhne závěrečný večírek s vyhlašováním vítězů,  tombolou a doprovodným programem. V dubnu se uskuteční také tradiční Jarní plzeňská cyklojízda, startovat bude od Andělíčka v 17 hodin.

Více informací o výzvě na webu dopracenakole.cz.