Rubriky
Newslettery

Zpravodaj | Plzeň na kole

Vážení přátelé městské cyklistiky v Plzni!

Vítáme vás u letního čísla e-mailového zpravodaje spolku Plzeň na kole. Dozvíte se, jak proběhla letošní kampaň Do práce na kole, o nových cyklostojanech ve městě či o změnách v přepravě kol v MHD v Plzni. Přejeme příjemné čtení.


Proběhla kampaň Do práce na kole

Skončila květnová celorepubliková kampaň Do práce na kole a 7. června byly vyhlášeny v DEPO2015 plzeňské výsledky jednotlivých kategorií. Celkem se na Plzeňsku zapojilo do 5. ročníku 619 soutěžících ze 152 firem, což je o sto soutěžících a 10 firem více než vloni. Cyklisté a koloběžkáři najezdili během května celkem 120 940 zelených kilometrů při 13 915 cestách do práce. Ti, co do práce chodili pěšky nebo běhali, přidali dalších 13 915 km při svých 2 367 cestách.

Nejlepší jezdci ujeli na kole při cestách do práce téměř 2000 km. Více než polovina soutěžících Plzeňanů jezdila pravidelně a absolvovala za měsíc alespoň 66 % všech svých cest do práce na kole, během či pěšky. Téměř 50 plzeňských účastníků najezdilo za měsíc přes 500 km a nejlepší zdejší běžec naběhal přes 200 km. To jsou všechno skvělé výkony! Díky za ně! Vlastně vyhrál každý, kdo překonal svou lenost a jezdil v květnu do práce na kole, běhal či chodil pěšky. Podrobné výsledky přibližují následující grafiky. Za podporu kampaně děkujeme Nadačnímu fondu Zelený poklad a dalším partnerům.

V rámci květnové kampaně Do práce na kole vznikla souborná mapa zobrazující frekvenci používání jednotlivých tras. Dostanete se na ní přes mapa.prahounakole.cz, kde si vpravo nahoře klikněte na ikonu Změnit předvolby mapy a zvolte Dopravní heatmapa a vlevo vyhledejte město Plzeň.

O jarní cyklosnídani byl rekordní zájem

Posledního května jste nás ráno mohli potkat u Papírenské lávky na Slovanech. Obdobně jako před rokem zde probíhala cyklosnídaně. Projíždějící cyklisté se mohli zastavit a společně s námi posnídat. Váš zájem nás mile překvapil! Během rána se vás postupně vystřídalo necelých 150 a donutili jste nás doplňovat zásoby.

Děkujeme za všechny ohlasy a poznatky o tom, jak se vám v Plzni jezdí na kole. Na Facebooku můžete shlédnout fotogalerii z celého rána. Opět se na nás můžete těšit na podzim. Tentokrát to rozbalíme nejspíš v okolí Kilometrovky.

Křižíkovo gymnázium jezdí do školy na kole

Jízda do školy na kole není v Plzni zdaleka obvyklá. Spíše by se dalo říci, že je vzácností. Proto potěší každý impulz v této oblasti. Na Gymnáziu Františka Křižíka přijelo v jeden den do školy 162 studentů na kole, koloběžce či longboardu a to v rámci akce Křižíkova Světová (š)KOLA. Součástí akce bylo seznamování studentů s povinnou výbavou kola, pravidly silničního provozu či přiblížení alternativních způsobů dopravy do školy. Tleskáme!

A jaký nejčastější důvod slýcháváme, proč někdo nemůže jezdit do školy na kole? Není kde kola bezpečně uschovávat. Setkáváte se s podobným problémem? Napište nám.

Nová lávka pro pěší a cyklisty u ZOO

U ZOO byla vybudována nová lávka pro pěší a cyklisty přes řeku Mži. Propojuje stezky v údolí řeky Mže, kde vede cyklotrasa 37, s Radčickou ulicí. Vznikne tak propojka, která ulehčí vytížené Kilometrovce a zároveň poskytne důležitou propojku mezi Kilometrovkou a mostem v Radčicích. Nezbývá než doufat, že se brzy podaří dořešit i navazující propojku k ulici pod ZOO. (Foto: Jirka Klimeš)

V Plzni se objevily nové cyklostojany

Všimli jste si? V Sadovém okruhu města (a nejen tam) přibylo několik nových cyklostojanů. Až příště půjdete do Měšťanské besedy nebo budete potřebovat zaparkovat u Autobusového nádraží, nemusíte už hledat volný sloup, o který byste mohli kolo zamknout. Stojany vznikly z našeho podnětu a pevně doufáme, že nejsou na dlouhou dobu poslední.

Novinky v MHD pro cyklisty

V Plzni lze dnes v MHD přepravovat kola a koloběžky pouze o víkendech a o státních svátcích. Nutno podotknout, že pouze se souhlasem řidiče a že přeprava je zpoplatněna (plnocenná jízdenka). V souvislosti se změnami tarifu platnými od 1. ledna 2018 dojde k drobné úpravě, kdy budou mít nově přepravu kola zdarma ti, kteří vlastní celoroční předplatné. Novinka se nevztahuje na ty, kteří mají jízdné zdarma.

Zároveň se nezávažně hovoří o tom, že by v budoucnu mohla být na vybraných linkách povolena přeprava jízdních kol i ve všechních dnech.

Plzeň na kole hledá nové členy

Jezdíte po Plzni na kole či koloběžce? Chcete pomoci ve snaze o zlepšování podmínek pro jízdu v Plzni? Spolek Plzeň na kole hledá nové členy!

Uvítáme mechaniky, grafiky, produkční či prostě kohokoliv, kdo je ochoten přiložit ruku k dílu. Máte zájem? Napište nám!

Vešly v platnost nové technické podmínky (TP179)

Od června vešly v platnost nové technické podmínky Ministerstva dopravy pod označením TP179 – navrhování komunikací pro cyklisty. Nejsou revoluční, jen se snaží dohnat Evropu. Řeší cyklistickou dopravu jako celek, od řešení propojení územních celků po detaily jednotlivých řešení. Automaticky předpokládají cyklisty jako součást provozu všude tam, kde to není výslovně zakázáno (dálnice a silnice pro motorová vozidla).

Do české legislativy přináší konečně podmínky pro vyznačení cykloobousměrek (cykloobousměrky do 100 vozidel/hod již od 3 m, ve zklidněných oblastech (zóna 30, obytné a pěší zóny) automaticky všude tam, kde to jen trochu jde), ochranných cyklopruhů, sdružených přechodů a přejezdů pro cyklisty na stezkách se společným provozem, vzory zastávek MHD s průjezdem v HDP i po stezce a parkování kol.

Budeme sledovat, jak se podmínky uplatní v Plzni.

Užijte si léto!

Léto vybízí k výletům. Podívejte se do Cyklomapy Plzně a okolí a naplánujte si výlet do míst, kde jste dosud nebyli. My určitě nebudeme zahálet a už v srpnu se můžete těšit na naše tradiční letní kino. Místo a čas brzy upřesníme. Sledujte náš Facebook. Vedle toho připravujeme jedno malé překvapení a hned v září se budeme moci opět potkat na tradiční cyklodílně. Užijte si léto!