Rubriky
Cyklojízdy Tiskové zprávy

TZ: Plzní projela historicky největší cyklojízda

Tisková zpráva, Plzeň, 21. září 2012

Plzní projela historicky největší cyklojízda

Nově založená iniciativa Plzeň na kole uspořádala ve čtvrtek 20. září 2012 cyklistickou jízdu pro všechny, kteří rádi po městě na kole jezdí nebo by na něm rádi jezdili. Uskutečnila se u příležitosti Evropského týdne mobility a byla oslavou městské cyklistiky a ukázala, že i lidé na kolech a koloběžkách mají v městské dopravě své místo.

Na začátku cyklojízdy v 17.00 hodin u Andělíčka na náměstí Republiky se sešlo 102 cyklistek a cyklistů, čímž byly překonány všechny dosavadní cyklojízdy pořádané v Plzni už skoro 20 let. Sešli se kolaři všech generací, od dětí předškolního věku v doprovodu svých rodičů po zralé cyklisty seniorského věku. Jelo se na všem možném, od skládaček přes letité favority, tandemy, tříkolky až po koloběžky nebo závodní speciály silniční i sjezdové. Prostě na čemkoli, co má (alespoň) dvě kola.

„Početná účast, ale i atmosféra na cyklojízdě jasně ukázala, že kolo do města patří a že Plzeňané a Plzeňanky si zaslouží pro městskou cyklistiku lepší podmínky. Cyklojízdy se zúčastnil nemalý počet těch, kteří by po Plzni rádi jezdili, ale mimo cyklostezky mají strach z kolize s automobily. Nepropojený systém existujících cyklostezek v centru města jim využití kola jako dopravního prostředku znemožňuje. Z diskuzí po cyklojízdě bylo ale zřejmé, že se s tím mnozí nehodlají smířit,“ uvádí Petr Vaněk, mluvčí pořádající iniciativy Plzeň na kole.

Cyklojízda upozornila i na to, že v Plzni chybí kvalitní stojany pro kola, například před Hlavním nádražím není ani jediný. Jednosměrné komunikace by také dle zákona mohly být zpřístupněny pro cyklisty v obou směrech, ale příliš se to neděje.

Cyklojízda byla první akcí nově založené iniciativy Plzeň na kole. Ta si dává za cíl propagaci cyklistické dopravy v Plzni a snahu o zlepšení podmínek pro využití kola jako dopravního prostředku ve městě. Plzeňské cyklisty oslovuje na webu www.plzennakole.cz a Facebooku www.facebook.com/plzennakole.

Cyklojízdu podporují například platforma Škoda Plzně, Společnost pro veřejnou dopravu, Děti Země, Plzeňský kalendář, Plzeňané o. s. a další.

Kontakt:
Petr Vaněk
Mluvčí iniciativy Plzeň na kole
+420 732 973 178
[email protected]