Rubriky
Do práce na kole Z médií

MF Dnes: Máj bude v Plzni i cyklistiky čas.

Máj bude v Plzni i cyklistiky čas. Chystá se akce: Do práce na kole

PLZEŇ Po Plzni možná letos bude na kolech jezdit víc lidí než jindy. O tom, že kola nejsou dobrá jen pro turistiku, ale také jako dopravní prostředek pro přemisťování ve městě, totiž chtějí přesvědčit nadšenci, kteří startují v Plzni projekt Do práce na kole. Akce je určená týmům, které mohou mít i pouhé dva členy. Ať už z firem nebo dalších institucí včetně škol. Týmy budou celý květen soutěžit formou dojíždění do zaměstnání.

Projekt se v Česku koná třetím rokem a letos se do něho zapojilo už jedenáct velkých měst. Propagace městské cyklistiky má upozornit na nutnost zlepšit podmínky pro vyznavače ekologické dopravy. I proto organizátorům včera do Plzně přijel na pomoc velvyslanec cyklistické velmoci Nizozemska Ed Hoeks, který se také po Plzni projel na oranžovém městském kole. „Plzeň by si určitě zasloužila větší množství cyklopruhů, aby se lidé mohli pohybovat bezpečně nejen na rekreačních cyklostezkách ale i v centru města,“ prohlásil Ed Hoeks.

Projekt Do práce na kole přijel do Plzně podpořit nizozemský velvyslanec Ed
Projekt Do práce na kole přijel do Plzně podpořit nizozemský velvyslanec Ed Hoeks (na snímku vlevo). Městem se na kole projel s Petrem Vaňkem z iniciativy Plzeň na kole. Foto: Ladislav Němec, MAFRA.

 

Plzeňský koordinátor projektu Do práce na kole Miroslav Šuta zdůrazňuje, že dojíždění do zaměstnání má pro lidi také spoustu výhod. „Stále více lidí trpí nadváhou a nedostatkem fyzické aktivity, což jsou rizikové faktory chorob, jako jsou nemoci srdce a cév nebo cukrovka. Kampaň Do práce na kole je určena hlavně lidem, kteří mají sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu. Pravidelnou cestou do práce na kole mohou nejen ušetřit za benzín, ale také udělají něco pro svoje zdraví, pro lepší životní prostředí i pro svou psychiku,“ uvedl Šuta. Ten ujistil, že se projektu mohou zúčastnit i týmy vyznavačů koloběžek.

Projekt podpořili primátor i rektorka univerzity

Projekt v Plzni podpořili například primátor Martin Baxa, rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová nebo ředitelka Fakultní nemocnice Jaroslava Kunová.

Zájemci o akci se už mohou registrovat na internetové adrese www.dopracenakole.net, kde získají potřebné instrukce. Každý registrovaný účastník dostane tričko s grafikou kampaně a potravinový balíček.

Miroslav Šuta sdělil, že loni se v Praze do kampaně zapojilo přes dva a půl tisíce lidí z pěti stovek institucí. „Díky tomu, že nechali pro své cesty do zaměstnání auto v garáži, ušetřili 57 tun emisí oxidu uhličitého. Jízdou na kole uspořili dva a půl milionu korun za palivo, opotřebení aut a poplatky,“ konstatoval Šuta.

Zástupce iniciativy „Plzeň na kole“ Petr Vaněk uvedl, že ve městě roste počet lidí, kteří se pohybují na kolech. „Chybí zde ale dostatečné množství stojanů na kola, cyklostezky nejsou přes centrum propojené. Leckdo se obává na kole vjet do provozu, který cyklistům nedává prostor, jaký v mnoha jiných městech mají,“ sdělil Vaněk. Květnovému projektu Do práce na kole bude v Plzni předcházet Velká plzeňská jarní cyklojízda. Ta se má stát svátkem městské cyklistiky. Jízda se uskuteční 18. dubna a sraz účastníků bude v 17.00 u Andělíčka na náměstí Republiky. Organizátoři vyzvali zájemce, aby s sebou vzali zvonky, trumpety nebo píšťalky, aby o sobě cyklisté dali víc vědět. „Podle našich odhadů nebude účastníků méně než dvě stě. Jízdu pořádáme i proto, že se mnozí Plzeňané bojí na kole vypravit do centra města. Vyjížďka v kolektivu dvou set lidí bude velmi bezpečná záležitost,“ konstatoval Petr Vaněk.

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Datum: 04.04.2013, str. 1

Mutace: Mladá fronta DNES – Plzeňský kraj

Rubrika: Kraj Plzeňský

Autor: Jaroslav Nedvěd