Rubriky
Do práce na kole Z médií

Právo: Plzeň odstartovala kampaň Do práce na kole

Zdroj: Právo

Datum: 04.04.2013, str.: 10

Mutace: Právo – jihozápadní Čechy

Rubrika: JIhozápadní Čechy

Autor: Jan Švábek

Plzeň odstartovala kampaň Do práce na kole

Poprvé v historii se letos Plzeň připojila ke kampani Do práce na kole, která veřejnosti představuje městskou cyklistiku jako součást moderního života a zdravého životního stylu. Kampaň v Plzni odstartoval také nizozemský velvyslanec Ed Hoeks.
V současnosti se mohou malé firemní i studentské týmy registrovat na internetu. Ostrá soutěž bude probíhat během května, kdy se přihlášené skupiny mezi sebou utkají v pravidelném dojíždění do práce nebo do školy. Všechny údaje budou zapisovány do cyklistického deníčku. Akce se mohou zúčastnit i koloběžkáři.
Mimo zajímavých cen budou organizátoři udělovat také titul Cyklozaměstnavatel roku.
„Ocenění získají společnosti, které své zaměstnance v jízdě na kole podpoří například nakoupením stojanů na kola,“ řekl Právu koordinátor plzeňské kampaně Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Cyklistů je více

Městská cyklistika podle koordinátorů kampaně slaví v západní Evropě stále větší úspěch a cyklistů přibývá i v Plzni. Petr Vaněk z iniciativy Plzeň na kole ale upozorňuje, že v tomto směru ve městě vidí celou řadu nedostatků. „Chybí zde dostatečné množství stojanů na kola, cyklostezky nejsou přes střed města propojené. Věříme, že díky kampani na kolo usedne ještě více lidí a že jim zaměstnavatelé i město Plzeň začnou vycházet vstříc,“ sdělil Vaněk.
Cykloprůvodkyně Radka Žáková uvedla, že se situace v Plzni lepší. „Největší bariérou jsou chybějící stojany. Stezky jsou ve velké míře souvislé i v centru města. Chybí však spojení tras u některých klíčových míst, jako je hlavní nádraží,“ vysvětlila Žáková. Za kampaň se v Plzni postavil také nizozemský velvyslanec Ed Hoeks, který jízdu na kole v centru města vyzkoušel na vlastní kůži. „Pokud bych měl srovnat úroveň cyklostezek v Nizozemsku a v České republice, nebude výsledek pro Česko lichotivý. V Nizozemsku jsou cyklistické pruhy ve všech městech a po celé zemi se dá jezdit bezpečně. Před každým obchodem jsou stojany na kola. To v Česku vídáme jen zřídka,“ řekl Hoeks.

Boj proti chorobám

„Stále více lidí trpí nadváhou a nedostatkem fyzické aktivity, což je jedním z významných rizikových faktorů mnoha civilizačních chorob,“ sdělil Šuta. Jedná se třeba o nemoci srdce a cév nebo cukrovku. Mimo to Šuta kvituje, že používání kola jako dopravního prostředku omezuje znečišťování ovzduší měst výfukovými zplodinami.
Jen v Praze se minulý rok do kampaně zapojilo přes dva a půl tisíce zaměstnanců. Díky tomu, že nechali auto v garáži, ušetřili 57 tun emisí oxidu uhličitého. Šuta odhaduje, že v Plzni by se akce mohly zúčastnit dvě stovky lidí. Pro nedočkavce je už na 18. dubna připravena Velká plzeňská jarní cyklojízda, která odstartuje v 17 hodin na náměstí Republiky v Plzni.