Rubriky
Cyklojízdy Tiskové zprávy

Cyklojízdu letos v Plzni nahradí cykloprotest

Tisková zpráva,  Plzeň, 19. května 2016

Iniciativa Plzeň na kole zve na Jarní plzeňský cykloprotest – za lepší podmínky pro městskou cyklistiku. Dříve iniciativa pořádala tradiční cyklojízdy, které jsou běžné i v jiných českých i zahraničních městech. Letos se ale rozhodla změnit formát akce. Tentokrát  iniciativa pořádá shromáždění cyklistů na náměstí a v návaznosti na něj koncert na Moving station, v bývalé budově Jižního nádraží. Samotná jízda na kolech ale nebude součástí oficiální akce a účastníci se tak musí přemístit po vlastní ose.

Po loňských problémech s organizací trasy cyklojízdy [1] jsme se letos rozhodli samotnou jízdu mezi náměstím a Moving station nechat na jednotlivých účastnících protestu. Každý pojede, kudy uzná za vhodné a podle pravidel silničního provozu. Ostatně může být lepší způsob, jak lépe upozornit na to, že kolo je běžný dopravní prostředek, než že se účastníci zařadí do běžného provozu?” říká Lucie Hemrová, spoluorganizátorka cykloprotestu a členka iniciativy Plzeň na kole.

Cykloprotest se koná v pondělí 23. května na nám. Republiky od 17:00. Koncert na Moving station začne v 18:00. Zahraje nám skupina Tabasker a akci zpestří se svým cyklo-slamem Václav Šindelář alias Anatol Svahilec, mistr ČR ve slamu z roku 2014,” upřesňuje Daniel Soutner,  spoluorganizátor cykloprotestu a člen iniciativy Plzeň na kole.

Součástí cykloprotestu bude i nová výzva adresovaná představitelkám a představitelům města, kterou budou moci účastníci na místě podepsat. K výzvě se bude možné připojit i elektronicky na internetových stránkách Plzeň na kole. [2] Obsahem výzvy je mj., aby město vyčlenilo speciální kapitolu v rozpočtu přímo na cyklistickou dopravu a vytvořilo pozici cyklokoordinátora.

V nové výzvě žádáme představitelky a představitele města, aby změnili pohled na cyklistiku ve městě a začali ji vnímat i jako součást běžné dopravy, nejen jako volnočasovou aktivitu. Ve výzvě požadujeme, aby se pro kola vyčlenilo část prostoru přímo na silnicích, nakreslily se cyklopruhy, piktokoridory a zprůjezdnily se pro kola jednosměrky z obou stran,” doplňuje Veronika Leiblová, spoluorganizátorka cykloprotestu a členka iniciativy Plzeň na kole.

Iniciativa Plzeň na kole s výzvou osloví příznivce a příznivkyně městské cyklistiky a s jejich podpisy výzvu následně předá náměstkovi primátora pro oblast dopravy a životního prostředí  Petru Náhlíkovi, ale i Zastupitelstvu města Plzně a jednotlivých městských obvodů.

Cykloprotest podporují kolemplzne.cz a KOLOBĚHsport.

 

Kontakt:

Lucie Hemrová, Iniciativa Plzeň na kole, organizátorka cykloprotestu, +420 720 415 887
Veronika Leiblová, Iniciativa Plzeň na kole, organizátorka cykloprotestu, +420 728 063 855
Daniel Soutner,  Iniciativa Plzeň na kole, organizátor cykloprotestu, +420 723 201 348

[email protected] | www.plzennakole.cz

 

Poznámky:

[1] https://www.plzennakole.cz/cyklojizda-posedme/
[2] https://www.plzennakole.cz/vyzva/