Rubriky
Cyklojízdy

Cyklojízda? Ne, cykloprotest!

Aneb shrnutí, co nám vzal a co nám dal.

Po loňských sporech s úřady města a dopravní policií o způsobu organizace cyklojízdy jsme se tentokrát rozhodli samotnou jízdu nechat v režii jednotlivých účastníků protestu. Organizovali jsme shromáždění na náměstí a následný koncert na Moving station, ale přesun mezi těmito dvěma body jsme nechali na každém zvlášť. Jízda účastníků nebyla v režii Policie ČR a respektovala pravidla silničního provozu. Samotnou akci jsme přejmenovali z cyklojízdy na cykloprotest.

Takovýto vývoj nás sice mrzí, ale vzali jsme to jako příležitost jinak upozornit na to, že cyklisté a cyklistky do běžného silničního provozu patří, že i my jsme doprava!

cyklovyzva

Průběh cykloprotestu

Na cykloprotest přišlo asi 50 lidí, což je oproti loňské jarní cyklojízdě velký propad, neboť té se účastnilo téměř 500 lidí. Částečně je na vině počasí, bouřka prošla městem před začátkem protestu. Částečně nižší účast připisujeme jinému formátu akce a nedůvěře v to, co samotný protest cyklistů a cyklistek bude obnášet.

Protest na náměstí měl podobu klasického uvítání účastníků a účastnic tak, jak ho známe z dřívějších cyklojízd. Jako vždy jsme si řekli, proč jsme se na náměstí sešli a co je naším cílem. Nová byla jen forma průjezdu městem, tentokrát jsme se dělili o prostor na silnici s ostatní dopravou.

cykloprechod

Přínos cykloprotestu – výzva představitelům/kám města

Vyplatilo se organizovat cykloprotest? Určitě ano! Přístup úřadů k cyklojízdě je odrazem toho, jak město Plzeň podporuje městskou cyklistiku. Komplikace nás nezastavily, ale motivovaly k aktualizaci výzvy představitelům a představitelkám města Plzně a k jasné nové formulaci toho, co považujeme pro rozvoj městské cyklistiky v Plzni za nejpodstatnější.

Výzvu jsme zveřejnili již na samotném cykloprotestu, kde ji účastníci mohli podepisovat. Výzvu jde podepsat i nadále, a to na našem webu a také osobně v Družstevní Kavárně Inkognito (Husova 24), Plzeň Zastávka (Přeštická 4) a na Moving Station (Nádraží Jižní předměstí, Koperníkova 56).

Výzvu předáme začátkem října zastupitelům a zastupitelkám města Plzně s co největším množstvím podpisů, které dají jasně najevo, že lidé v Plzni chtějí lepší podmínky pro městskou cyklistiku.

Pomozte prosadit kolo jako rovnocenný dopravní prostředek! Stojí nám to za to!


Související odkazy: