Rubriky
Cyklodílny Newslettery

Cyklojízda, cyklodílna, cyklomapa, Do práce na kole a další | Zpravodaj PlzeňNaKole (16)

Vážení přátelé městské cyklistiky v Plzni!

Vítáme Vás u březnového čísla e-mailového zpravodaje iniciativy „Plzeň na kole“. I tentokrát Vám přinášíme krátký souhrn naší činnosti v poslední době a nástin aktivit, které chystáme. V tomto zpravodaji:

 • VELKÁ PLZEŇSKÁ JARNÍ CYKLOJÍZDA A KULTURNÍ ÁFTERPÁRTY V DEPU 2015
 • CYKLODÍLNA PLZEŇ NA KOLE
 • KAMPAŇ DO PRÁCE NA KOLE – UŽ POTŘETÍ V PLZNI
 • ZPRŮJEZDNĚNÍ JEDNOSMĚREK PRO CYKLODOPRAVU
 • PROJEKT CYKLISTÉ V PLZNI SOBĚ
 • ING. PETR NÁHLÍK, NÁMĚSTEK PRIMÁTORA PRO OBLAST DOPRAVY A ŽIVOTNÍHO  PROSTŘEDÍ, ODPOVÍDÁ NA VÝZVU PŘEDSTAVITELŮM MĚSTA PLZNĚ
 • CYKLOMAPA PLZNĚ VE VÝVOJI
 • OSTUDA MĚSTA PLZNĚ – PŘED NÁDRAŽÍM CHYBÍ CYKLOSTOJANY!
 • PRŮZKUM MOBILITY V PLZEŇSKÉ AGLOMERACI 

Aktivity iniciativy “Plzeň na kole” můžete sledovat na webu (www.plzennakole.cz), Facebooku (www.facebook.com/plzennakole) nebo v tomto zpravodaji (www.bit.ly/ZpravodajPnK).


>>> VELKÁ PLZEŇSKÁ JARNÍ CYKLOJÍZDA A KULTURNÍ ÁFTERPÁRTY V DEPO2015

Projeďme se ulicemi našeho města vesele a bez obav! Cyklojízda je svátkem městské cyklistiky a ukazuje, že i lidé na kolech a koloběžkách mají v městské dopravě své místo. Na konci čeká kultura!

Start: 22. dubna 2015 v 17.00 u Andělíčka na Náměstí Republiky.
Cíl: DEPO2015. Na cyklojízdu navazuje áfterpárty nejen s hudbou. Pro všechny s pedály a řídítky!
Více na: www.plzennakole.cz -> Cyklojízda


>>> CYKLODÍLNA PLZEŇ NA KOLE

Něco Vám na kole rachtá? Přehazovačka nepřehazuje? Brzda brzdí spíš symbolicky? Otáčí se něco, co by se otáčet nemělo? Přij(e)ďte si pod vedením zkušených cyklomechaniků seřídit kolo a dozvědět se tipy, jak na to. Zdarma. Pomůžeme, poradíme!

Kdy: 16. dubna 2015, 16.30 – 19.00
Kde: DEPO2015 (bývalé depo PMDP), vstup Presslova ul.
Více na: www.plzennakole.cz


>>> KAMPAŇ DO PRÁCE NA KOLE – UŽ POTŘETÍ V PLZNI

V květnu 2015 se v Plzni už potřetí uskuteční kampaň „Do práce na kole“, podporující roli jízdního kola coby prostředku pro běžnou a radostnou dopravu na pracoviště (www.dopracenakole.net). Plzeň bude jedním ze dvou desítek českých měst, kde kampaň proběhne. Za soutěží v Plzni stojí naše iniciativa „Plzeň na kole“ a „Centrum pro životní prostředí a zdraví“.

Smyslem Do práce na kole je ukázat na jízdní kolo jako vhodný prostředek k jízdě do zaměstnání, motivovat k častějšímu používání kola jako městského dopravního prostředku, ale také upozornit na slabiny (nedostatečné parkovací možnosti, chybějící propojení cyklostezek, často chybějící zázemí pro lidi na kolech u zaměstnavatelů apod.). Především je ale květen měsícem, kdy mnozí lidé poprvé pořádně vyzkouší pravidelné dojíždění do práce na kole, zkušené jezdkyně a jezdci se podělí o své zkušenosti a celá akce přivede pozornost veřejnosti i médií k jízdnímu kolu jako prostředku podporujícímu životní prostředí i zdraví každého z nás.

V roce 2014 se v Plzni zapojilo přes 250 závodících, kteří společně ujeli více než 40 000 kilometrů. O kolik to překonáme letos? Přihlašování se blíží, dáme Vám samozřejmě včas vědět! Prozatím motivujte kolegyně a kolegy!


>>> ZPRŮJEZDNĚNÍ JEDNOSMĚREK PRO CYKLODOPRAVU

Iniciativa “Plzeň na kole” dlouhodobě usiluje o zprůjezdnění jednosměrných ulic pro cyklisty v obou směrech. Na náš podnět byla koncem roku 2014 zprůjezdněna ulice Schwarzova. V Praze je šestnáct kilometrů jednosměrných ulic, kde je možný pohyb cyklistů v protisměru, ve Vídni je to dokonce 12x více. V Plzni už několik zprůjezdněných jednosměrek také máme, ale rádi bychom, aby jich bylo více. Napadá vás nějaká jednosměrka, která by se dala zprůjezdnit pro cyklisty i v opačném směru? Rádi uvítáme vaše podněty a připomínky, které zpracujeme a využijeme pro jednání s kompetentními úřady. Orientační seznam jednosměrek, které v Plzni nejsou průjezdné pro cyklisty k 1. 3. 2015, najdete zde: Plzeňské jednosměrky. K danému tématu více zde: Jednosměrky

Pomozte nám učinit město přátelštější k cyklodopravě. Pište na [email protected] nebo na náš facebook. Za vaše podněty a připomínky děkujeme.


>>> PROJEKT CYKLISTÉ V PLZNI SOBĚ

Cyklistika je v Plzni velmi oblíbenou rekreační aktivitou, ale z průzkumu zpracovaného pro Plán udržitelné mobility Plzně vyplývá, že 62% obyvatel Plzně a okolí nikdy nepoužije kolo jako dopravní prostředek (Průzkum mobility v plzeňské aglomeraci). Iniciativa “Plzeň na kole” dlouhodobě usiluje o to, aby se městská cyklistika v Plzni stala samozřejmou a bezpečnou alternativou k osobní automobilové dopravě. V této souvislosti jsme podali žádost o poskytnutí finančního příspěvku na realizaci projektu Cyklisté v Plzni sobě.

V projektové žádosti navrhujeme zřízení webového portálu ke správě podnětů z řad cyklistické veřejnosti. Domníváme se, že webový portál může být účinným nástrojem, jak přispět ke zlepšení podmínek pro cyklisty v Plzni. Inspirací nám byly podobné již fungující úspěšné projekty v Praze (např. Cyklisté sobě, Chodci sobě) a dalších městech.

Webový portál a aktivity s ním spojené mohou být prostředkem, jak v Plzni zvýšit zájem o kvalitu městského prostředí. Pokud budete chtít naši vizi a projekt podpořit, můžete mu vyjádřit podporu zde. Děkujeme.


>>> ING. PETR NÁHLÍK, NÁMĚSTEK PRIMÁTORA PRO OBLAST DOPRAVY A ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ, ODPOVÍDÁ NA VÝZVU PŘEDSTAVITELŮM MĚSTA PLZNĚ

V lednu 2015 jsme jménem více než tisícovky Plzeňanek a Plzeňanů oslovili městského radního pro dopravu a životní prostředí, náměstka Ing. Petra Náhlíka (KDU-ČSL), s výzvou za zlepšení podmínek pro městskou cyklistiku v Plzni. Výzva obsahovala šest hlavních bodů:

 •  Propojení páteřních cyklostezek v centru města
 • Zpřístupnění dalších jednosměrek jízdním kolům i v „protisměru“, jak to umožňuje zákon
 • Zajištění kvalitních cyklostojanů před hlavním vlakovým nádražím a Centrálním autobusovým nádražím
 • Vytvoření kapitoly v rozpočtu na podporu rozvoje městské cyklistiky
 • Vytvoření pozice cyklokoordinátora na plzeňské radnici
 • Vytvoření plánu zlepšení podmínek pro městskou cyklistiku v následujících letech

Dne 27. 2. 2015 jsme obdrželi od Ing. Petra Náhlíka odpověď, kterou v plném znění najdete na webu Plzeň na kole. Odpovědi minulého náměstka pro dopravu Ing. Miloslava Šimáka z roku 2013 si můžete přečíst zde.

Plzeň na kole vítá vstřícný přístup pana náměstka Ing. Petra Náhlíka k řešení problémů městské cyklistiky. I nadále však budeme sledovat konkrétní realizaci jednotlivých změn a o všem podstatném se Vás budeme snažit informovat.


>>> CYKLOMAPA PLZNĚ VE VÝVOJI

Cyklomapa Plzně je komunitou spravovaná mapa Plzně a okolí, na které uživatelé naleznou jak přehled oficiálních cyklotras a cyklostezek, tak přehled těch neoficiálních, kudy cyklisté jezdí, aby se vyhnuli rušnému provozu ve městě. V mapě najdou cyklisté například přehled cyklostojanů, nově byly do cyklomapy zaneseny cykloservisy a prodejny, kde je cyklistům nabízena za úplatu servisní služba.

Abychom mohli cyklomapu dále zkvalitňovat, obracíme se na Vás se dvěma výzvami. Pokud jimi budete osloveni a budete nám chtít pomoci, napište na: [email protected].

 • Informujte nás o cykloservisech, které nejsou v mapě!

Podívejte se, prosím, na mapu a víte-li o nějakém servisu, který nám zatím uniká, kontaktujte nás.

 • Hledáme dobrovolníky pro plnění / správu bodů v mapě!

V rámci Cyklomapy Plzně využíváme správu bodů Auto*matu. Jedná se o webové rozhraní, kde lze přidávat body, doplňovat k nim základní informace a fotografie. Po krátkém zaškolení to může dělat prakticky kdokoliv, nejsou potřeba žádné speciální znalosti. Nepředpokládáme velkou časovou náročnost.

Zájemcům bude poskytnuto základní školení. Najdou se? Fotografové též vítáni. Jakou mapu si uděláme, takovou ji budeme mít. Všem, kteří budou chtít přiložit ruku k dílu, předem děkujeme.


>>> CYKLISTŮM CHYBÍ V PLZNI PŘED NÁDRAŽÍM CYKLOSTOJANY!

Jsou města, kde jsou cyklostojany před nádražím naprosto samozřejmou věcí, na kole přijedete, civilizovaně si kolo připoutáte, odjíždíte vlakem a kolo na vás čeká. Jsou města, kde stojany na kola nejsou, ale lidé ve spolupráci s místní samosprávou hledají řešení tohoto stavu, např. v Ústí nad Labem.

Plzeň je jiná, v Plzni před nádražím cyklostojany chybějí zcela. Ano, lze argumetovat tím, že k vlaku nikdo na kole nejede. Ale není to jen špatný úhel našeho pohledu? Není náhodou nedostatek cyklistů přijíždějících na nádraží limitován špatnou dopravní infrastrukturou města a špatným servisem, který je cyklistům v tomto ohledu v Plzni poskytován?

Zástupci iniciativy “Plzeň na kole” iniciovali v lednu schůzku s Ing. Ondřejem Vohradským ze Správy veřejného statku města Plzně, aby zjistili, jaké jsou možnosti pro změnu tohoto neutěšeného stavu. V rámci úprav železničního koridoru bude v letech 2016/2017 přebudován celý prostor před hlavním nádražím v Plzni včetně přilehlých viaduktů. Požádali jsme tedy pana Vohradského, aby do aktuálně připravované projektové dokumentace byl zapracován požadavek na vybudování vhodného parkovacího stání pro kola. Těší nás, že náš požadavek byl vyslyšen. Nyní nezbývá než čekat na realizaci.


Děkujeme Vám za Vaši přízeň a těšíme se na setkání s Vámi na některé z připravovaných akcích.

Pokud informace i o chystaných akcích a naší iniciativě předáte svým známým, zlobit se na Vás nebudeme.

Vaše iniciativa „Plzeň na kole“