Rubriky
Tiskové zprávy

Zpráva o činnosti iniciativy Plzeň na kole (2012 – 2013)

Iniciativa Plzeň na kole zahájila svoji činnost v září 2012, uspořádáním podzimní cyklojízdy, která hned byla tou (do té doby) největší v Plzni. V následujícím textu se snažíme stručně shrnout podstatnější aktivity iniciativy Plzeň na kole od vzniku do konce roku 2013.

Na začátek základní cíl iniciativy Plzeň na kole: Cílem iniciativy Plzeň na kole je úsilí o vytvoření takových podmínek, díky nimž se městská cyklistika v Plzni stane plnohodnotnou a samozřejmou alternativou k osobní automobilové dopravě. Takových podmínek, které zjednoduší kombinaci využití hromadné dopravy a dopravy osobní nemotorové. Města, která o takový stav usilují, jsou městy čistšími, zdravějšími, bezpečnějšími a živějšími. Přečtěte si více o poslání iniciativy Plzeň na kole.

USKUTEČNĚNÉ AKTIVITY:

CYKLOJÍZDY
Cyklojízdy jsou svátkem městské cyklistiky v mnoha zemích světa. Jde o oslavu jízdy na kole, ale také poklidnou formu protestu neuspokojivému stavu naplňování potřeb cyklistek a cyklistů. Iniciativa Plzeň na kole pořádala od svého vzniku 3 plzeňské cyklojízdy.

Cyklojízda podzim 2012
Velká plzeňská podzimní cyklojízda v září 2012 byla toho času největší cyklojízdou v dějinách Plzně, s více než 100 zúčastněnými. Prohlédněte si fotografie z cyklojízdy.

Cyklojízda jaro 2013
Velká plzeňská jarní cyklojízda 2013 překonala rekord v účasti předchozí cyklojízdy, účastnilo se jí více než tři sta cyklistů a koloběžkařů. Prohlédněte si fotografie a videa z cyklojízdy.

Cyklojízda podzim 2013
Velké plzeňské podzimní cyklojízdy 2013 se opět účastnilo asi tři sta cyklistů a koloběžkařů. Prohlédněte si fotografie a videa z cyklojízdy.

DO PRÁCE NA KOLE
Na jaře 2013 jsme společně s Centrum pro životní prostředí a zdraví organizovali první plzeňský ročník kampaně “Do práce na kole”. Cílem akce je propagovat městskou cyklistiku jako součást zdravého a moderního životního stylu, který pomáhá zlepšit kondici lidí, ale také omezuje znečišťování ovzduší měst výfukovými zplodinami automobilů a oživuje městské ulice. V Plzni měsíc jezdilo více než 190 účastníků ve více než 60 firemních týmech. Čtěte více o „Do práce na kole“.

CykloKINO
V rámci festivalu Kontejnery k světu jsme v květnu 2013 zorganizovali promítání filmu „Auto*mat“, za účasti dvou desítek diváků.

CykloDÍLNY
V květnu až září jsme organizovali celkem 4 cyklodílny, během kterých jsme radili zájemcům, jak opravit kolo, nebo s opravou přímo pomohli.

VÝZVA PŘEDSTAVITELŮM MĚSTA PLZNĚ
V dubnu jsme představili „Výzvu představitelům města Plzně | Plzeň jezdí na kole – 2013“, žádost podepsaných o zvýšenou pozornost zlepšování podmínek pro městskou cyklistiku. S podpisy více než 400 Plzeňanek a Plzeňanů jsme výzvu předali náměstkovi primátora města Plzně pro dopravu Miloslavu Šimákovi. Přečtěte si Výzvu na stránkách Plzně na kole.

KOMUNIKACE

Web www.plzennakole.cz
Webové stránky iniciativy Plzeň na kole informují o chystaných akcích, přinášejí fotografie a videa z akcí proběhlých a obecně informují o činnosti a nabídkách iniciativy „Plzeň na kole“.

Facebook www.facebook.com/plzennakole
Facebookový profil iniciativy Plzeň na kole s více než 900 fanoušky informuje o aktualitách týkajících se (nejen) městské cyklistiky v Plzni.

E-mailový zpravodaj Plzně na kole
E-mailový zpravodaj Plzně na kole přináší pozvánky a informace přímo do e-mailových schránek, ne častěji než jednou za měsíc. Zpravodaj je možno objednat na adrese www.bit.ly/ZpravodajPnK.

PLACKY A TRIKA
Iniciativa Plzeň na kole vyrobila stovky placek a desítky trik, podporujících městskou cyklistiku v Plzni. Prodávány jsou na akcích i jinde a výnosy z nich pomáhají financovat pořádání cyklojízd. Trika Plzeň na kole jsou v počtu posledních několika kusů nadále k zakoupení.

Mimo výše uvedených aktivit jsme v uplynulých měsících prováděli spoustu menších kroků, např. jsme se účastnili jednání tzv. cykloskupiny na Magistrátu města Plzně, upozorňovali na závady na cyklostezkách, zjišťovali, kde chybí cyklostojany, nebo přinášeli dobré zprávy o lepších podmínkách pro městskou cyklistiku, jak je znají jiná města v Česku i ve světě.

V době vydání této zprávy pracuje iniciativa ve složení Lucie Boříková, Eva Haunerová, Lucie Hemrová, Antonín Kolář, Tomáš Macek, Martin Marek, Jiří George Konečný, František Řezáč, Daniel Soutner, Iveta Šoulová, Miroslav Šuta, Laco Toušek, Petr ‚Permi‘ Vaněk (mluvčí) a Milan Vřešťál. Všichni bez nároku na odměnu, ve volném čase, z radosti a z chuti měnit Plzeň k lepšímu.

Děkujeme všem, kteří aktivity iniciativy Plzeň na kole od jejího vzniku podpořili. Velmi si vážíme Vaší podpory a těší nás účast na akcích, které pro Plzeňanky a Plzeňany na kolech pořádáme.

Těšíme se na mnohá setkání v roce 2014!

Plzeň na kole | www.plzennakole.cz
Iniciativa na podporu městské cyklistiky