Rubriky
Do práce na kole Tiskové zprávy

V Plzni šlape „Do práce na kole“ 263 lidí v 81 týmech

Tisková zpráva Centra pro životní prostředí a zdraví č 16/2014 za dne 7. května 2014

Plzeň, 7. května 2014 – V Plzni se letos do kampaně „Do práce na kole“ přihlásilo 263 účastníků, kteří vytvořili 81 týmů ve více než 50 firmách, úřadech, školách, médiích nebo zdravotnických zařízeních. Akce probíhá od 5. května v 19 městech České republiky a účastní se jí asi 6 tisíc lidí. V Plzni kampaň probíhá podruhé a koordinuje ji Centrum pro životní prostředí a zdraví (1) ve spolupráci s iniciativou Plzeň na kole (2).

„Máme obrovskou radost, že letos se zapojilo podstatně více lidí, kteří vytvořili více týmů než v loni. Zvětšil se i počet zapojených firem či institucí, ve kterých se rozhodli pro pravidelné ježdění na kole či koloběžce. Jezdí ajťácí, účetní, lékaři, zdravotní sestry, ale také policisté, učitelé, pivovarníci, zaměstnanci neziskových organizací nebo bankéři.“ uvedl Miroslav ŠutaCentra pro životní prostředí a zdraví a doplnil: „Zatímco ani jediný tým nemáme zaregistrován z pracovníků plzeňského magistrátu nebo městských obvodů, několik týmů se opět přihlásilo z FN Plzeň a ze Západočeské univerzity. Rekordmanem se však letos v Plzni stala firma Zodiac Galleys Europe sídlící na Borských polích, ze které se zaregistrovalo 38 účastníků v 10 týmech.“

Účastníci kampaně Do práce na kole se v Plzni mohou zapojit do několika soutěží. Hlavní je týmová soutěž v pravidelnosti ježdění. Pokud tým urazí alespoň 2/3 cest (66 %) do práce na kole, pak bude celý tým zařazen do soutěže o hlavní cenu, jejíž držitel bude vylosován 6. června na závěrečném večírku v Praze. Další týmová soutěž je kreativní, do níž lidé mohou poslat svoje fotografie, videa, básně, blogy nebo rukodělné výrobky. Rádi se necháme překvapit tím, co účastníci vymyslí. Fantazii neklademe žádné meze,&am p;ld quo; uvedl Miroslav Šuta a doplnil: „Firmy se mohou zapojit do soutěže v Cyklozaměstnavatel roku. Titul získá firma nebo instituce, která sestavila alespoň jeden tým a která poskytne svým zaměstnancům nejlepší podmínky pro dojíždění do práce na kole, např. parkování pro kola, sprchy, zaměstnanecké výhody apod. Jednotlivci, kteří jezdí na větší vzdálenost, pak mohou soutěžit v počtu ujetých kilometrů.“

I když se lidé nezaregistrovali, mohou se zapojit do soutěže „Dopravní absurdita“. „Pokud se setkali v Plzni a okolí s absurdním dopravním řešením, zejména pro cyklisty, mohou nás na něj upozornit. Jde-li o řešení nesmyslné, obtěžující, hloupé, odrazující, nebezpečné nebo matoucí, pošlete nám nejlépe fotografii se vtipným a výstižným komentářem na e-mail: [email protected] Zaslané příspěvky budou zveřejněny a zároveň předány úřadům k zjednání nápravy,“ uzavřel Šuta.

Během května proběhnou také doprovodné akce, z nichž první bude výstava „Rozmanitost cyklistů“, která se uskuteční od 8. do 25. května ve Fresh Air Gallery v Resslově ulice. Vernisáž výstava proběhne 8. května od 17 hodin.