Rubriky
Cyklojízdy Tiskové zprávy

TZ: Velká plzeňská jarní cyklojízda překonala historický rekord

Plzeň, 18. duben 2013

Velká plzeňská jarní cyklojízda 2013 dnes překonala rekord v účasti, když její trasu absolvovalo více než tři sta cyklistů a koloběžkařů. Překonala tak účast loňské podzimní cyklojízdy, které se 20. září 2012 zúčastnilo 102 lidí. Tuto oslavu městské cyklistiky zorganizovala neformální iniciativa Plzeň na kole, aby ukázala, že i lidé na kolech a koloběžkách mají v městské dopravě své místo.

„Vysoká účast, ale i atmosféra na cyklojízdě potvrdila, že kolo do města patří a že občané

Foto: Jirka Holomíček
Foto: Jirka Holomíček

Plzně si zaslouží pro městskou cyklistiku lepší podmínky. Cyklojízdy se zúčastnil nemalý počet těch, kteří by po Plzni rádi jezdili, ale mimo cyklostezky mají strach z kolize s automobily. Nepropojený systém existujících cyklostezek v centru města jim využití kola jako dopravního prostředku znemožňuje. Proto jsme sepsali výzvu představitelům města, v níž žádáme o větší podporu městské cyklistiky v Plzni, například o propojení cyklostezek v centru města, zavedení cyklistické kapitoly v rozpočtu města Plzně nebo instalaci kvalitních cyklostojanů před vlakové i autobusové nádraží“ uvádí Petr Vaněk, mluvčí pořádající iniciativy Plzeň na kole.

Foto: Jirka Holomíček
Foto: Jirka Holomíček

Na začátku cyklojízdy v 17.00 hodin u Andělíčka na náměstí Republiky se sešly tři stovky cyklistek a cyklistů, čímž byly v počtu účastníků překonány všechny dosavadní cyklojízdy pořádané v Plzni už skoro 20 let. Sešli se kolaři všech generací, od dětí předškolního věku v doprovodu svých rodičů po cyklisty seniorského věku. Jelo se na všem možném, od skládaček přes letité favority, tandemy, tříkolky až po koloběžky nebo závodní speciály silniční i sjezdové. Prostě na čemkoli, co má (alespoň) dvě kola, v případě monobiků pak stačilo i jedno.

Foto: Jirka Holomíček
Foto: Jirka Holomíček

Cyklojízdu pořádala iniciativa „Plzeň na kole“, jednalo se o akci veselou, povolenou a přátelskou. Vítáni jsou cyklisté i cyklistky všeho věku. Cyklojízdu podporují platforma Škoda Plzně, Společnost pro veřejnou dopravu, Děti Země, Centrum pro životní prostředí a zdraví, Plzeňané o.s., k světu. o.s. a Plzeň 2015 o.p.s.

Iniciativa Plzeň na kole si dává za cíl propagaci cyklistické dopravy v Plzni a snahu o zlepšení podmínek pro využití kola jako dopravního prostředku ve městě. Plzeňské cyklisty oslovuje na webu www.plzennakole.cz a Facebooku www.fb.com/plzennakole. Podporuje například kampaň Do práce na kole, která poprvé proběhne v Plzni v květnu. Zájemci o účast v kampani se mohou až do konce dubna registrovat na internetové adrese: www.dopracenakole.net

Kontakt:

Petr Vaněk
Mluvčí iniciativy Plzeň na kole
+420 732 973 178
[email protected]