Rubriky
Cyklojízdy Tiskové zprávy

Stovky Plzeňanek a Plzeňanů projedou městem při velké podzimní cyklojízdě

Tisková zpráva,  Plzeň, 15. září 2013

Iniciativa Plzeň na kole zve dne 19. září 2013 na Velkou plzeňskou podzimní cyklojízdu. Zve na ni všechny, kteří rádi po městě na kole jezdí nebo by na něm rádi jezdili a zatím se trochu bojí. Cyklojízda je oslavou městské cyklistiky a ukazuje, že i lidé na kolech a koloběžkách mají v městské dopravě své místo. Cyklojízda upozorní i na překážky, s nimiž se lidé na kolech v Plzni potýkají.

Začátek Velké plzeňské podzimní cyklojízdy je ve čtvrtek 19. září v 17.00 hodin u Andělíčka na náměstí Republiky. Na Facebooku potvrdily účast již více než dvě stovky městských cyklistek a cyklistů (www.bit.ly/CyklojizdaPlzenPodzim2013). Veškeré informace o chystané cyklojízdě lze nalézt na webu www.plzennakole.cz.

„Cyklojízdu zahájíme v pět hodin na náměstí Republiky u Andělíčka, kde se po přibližně 5 kilometrech v klidném tempu opět zastavíme, abychom následně dojeli až d cíle na zemním valu u Ježíška, kde všechny zúčastněné chystá koncert pořádaný ve spolupráci s Evropským hlavním městem kultury 2015. Cyklojízda je společná projížďka, žádný cyklistický závod. Je především setkáním pro lidi, kteří si myslí, že kolo do města patří jako rovnoprávný dopravní prostředek. Ve stejném dnu jako v Plzni proběhnou městské cyklojízdy i v Brně nebo Českých Budějovicích,“ uvádí Petr Vaněk, mluvčí pořádající iniciativy Plzeň na kole.

Na schůzce s náměstkem primátora pro dopravu Miloslavem Šimákem ve středu 11. září 2013 předali zástupci pořádající iniciativy „Plzeň na kole“ podpisy více než 400 Plzeňanek a Plzeňanů, kteří podpořili výzvu za lepší podmínky pro městskou cyklistiku v Plzni (www.plzennakole.cz/vyzva). Ta vyzývá město k větší iniciativě například v oblastech instalace kvalitní stojany pro kola na potřebná místa (například před hlavním vlakovým či autobusovým nádražím), chybějícího propojení cyklostezek v centru města, zpřístupnění vybraných jednosměrných komunikací pro cyklisty v obou směrech a dalších. Vedení města na výzvu v blízké době odpoví písemně.

„Na předchozí cyklojízdu dorazily více než tři stovky Plzeňanek a Plzeňanů, čímž se stala početně rekordní plzeňskou cyklojízdou. I tím se potvrdil trend neustálého a viditelného nárůstu počtu těch, kteří po Plzni jezdí a chtějí jezdit na kole. Na podzimní cyklojízdu jsme pozvali na kolo i všechny plzeňské zastupitelky a zastupitele, aby se sami přesvědčili, kolik lidí se po Plzni pohybuje na kole a zamysleli se, jestli pro ně město nemůže dělat víc, než dělá. Jsme přesvědčeni, že Plzeň ani zdaleka nevyužívá potenciálu, který se v cyklistické dopravě skrývá,“ doplňuje Lucie Hemrová, členka iniciativy Plzeň na kole.

Cyklojízdu pořádá iniciativa „Plzeň na kole“, jedná se o akci veselou, povolenou a přátelskou. Vítáni jsou cyklisté i cyklistky všeho věku. Cyklojízdu podporují platforma Škoda Plzně, Společnost pro veřejnou dopravu, Děti Země, Plzeňsko na kole, Centrum pro životní prostředí a zdraví, Plzeňané o.s., k světu. o.s. a Plzeň 2015 o.p.s.

Kontakt: Petr Vaněk, Iniciativa Plzeň na kole, mluvčí

+420 732 973 178, [email protected]