Rubriky
Cyklojízdy Tiskové zprávy

Stovky Plzeňanek a Plzeňanů přivítají jaro cyklojízdou

Tisková zpráva,  Plzeň, 16. dubna 2015

Iniciativa Plzeň na kole zve na Velkou plzeňskou jarní cyklojízdu, která se letos symbolicky koná 22. dubna na Den Země. Zve na ni všechny, kdo rádi jezdí po městě na kole, ale i ty, kteří by na něm rádi jezdili a zatím se z různých důvodů trochu bojí. Cyklojízda je oslavou městské cyklistiky a ukazuje, že i lidé na kolech a koloběžkách mají v městské dopravě své místo. Cyklojízda upozorní i na překážky, s nimiž se lidé na kolech v Plzni potýkají.

Začátek Velké plzeňské jarní cyklojízdy je ve středu 22. dubna v 17.00 hodin u Andělíčka na náměstí Republiky. Na Facebooku potvrdily účast již více než tři stovky městských cyklistek a cyklistů (http://bit.ly/PlzenskaJizdaJaro2015). Veškeré informace o chystané cyklojízdě lze nalézt na webu www.plzennakole.cz/cyklojizdy.

„Cyklojízdu zahájíme v pět hodin na náměstí Republiky u Andělíčka, projedeme ulicemi Plzně a po necelých 5 kilometrech v příjemném tempu se opět zastavíme v cíli v DEPO 2015. Tam ukončíme cyklojízdu koncertem skupiny Muerta Mente, pořádaným ve spolupráci s Plzeň 2015, o.p.s. Cyklojízda je společná projížďka, která nás má pozitivně naladit a povzbudit na celý cyklistický rok a třeba i někoho inspirovat k účasti v květnové soutěži Do práce na kole. Cyklojízda není žádný cyklistický závod. Jde především o to setkat se s dalšími podobně laděnými lidmi, kteří si myslí, že kolo a koloběžka do města patří jako rovnoprávný dopravní prostředek,” uvádí Lucie Hemrová, hlavní organizátorka letošní cyklojízdy z iniciativy Plzeň na kole.

Letošní trasa cyklojízdy je vedena po východním okraji centra města a nevyhýbá se ani několika hlavním silničním tahům. Iniciativa Plzeň na kole cyklojízdou upozorňuje na to, že v centru města se cyklisté na silnice odváží jen zřídka. Přitom pokud má být kolo běžným městským dopravním prostředkem, pak i na silnice cyklisté patří. Každým rokem se podmínky pro cyklisty a cyklistky v Plzni v dílčích věcech postupně lepší, nicméně situace je stále spíše neuspokojivá. Obecně Plzeň významně zaostává za rychlým trendem zlepšování podmínek pro městskou cyklistickou dopravu, jak jej lze pozorovat nejen v západní Evropě, ale už i v mnoha českých městech, kde městskou cyklistiku chápou jako jeden z nástrojů pro utváření města jako živoucího organizmu. Cyklojízda opět upozorní na chybějící kvalitní stojany pro kola, propojení cyklostezek v centru města nebo pro cyklisty nezprůjezdněné jednosměrné komunikace.

„Na předchozí jarní cyklojízdu, která tradičně bývá větší než ta podzimní, dorazilo rekordních přes čtyři sta Plzeňanek a Plzeňanů. Potvrzuje se, že lidé po Plzni na kole jezdit chtějí a my jsme přesvědčeni, že i stále více lidí na kole nebo koloběžce po Plzni jezdí. Smyslem celého happeningu je kromě dobrého pocitu z jízdy vyvolat v Plzeňanech a Plzeňankách zájem o věci veřejné a zdravý životní styl. Vítáni jsou všichni na jakémkoliv bicyklu, monokole, koloběžce či tříkolce. A pro ty, kdo právě nemají k dispozici žádné kolo ani koloběžku, jsme zajistili půjčování kol a koloběžek pro tento den zdarma. Více informací o možnostech zapůjčení kol naleznete na našem webu www.plzennakole.cz,“ doplňuje Jiří George Konečný, člen iniciativy Plzeň na kole.

Týden před konáním plzeňské cyklojízdy se konaly cyklojízdy i v jiných městech, např. Praze nebo Brně. Plzeňskou cyklojízdu pořádá iniciativa „Plzeň na kole“, jedná se o akci veselou, povolenou a přátelskou. Vítáni jsou cyklisté i cyklistky všeho věku. Cyklojízdu podporují kolemplzne.cz, KOLOBĚHsport a Plzeň 2015, o.p.s.

Kontakt:
Antonín Kolář, Iniciativa Plzeň na kole, mluvčí, +420 721 973 249
Lucie Hemrová, Iniciativa Plzeň na kole, organizátorka cyklojízdy, +420 720 415 887
[email protected] | www.plzennakole.cz