Rubriky
Infrastruktura Jak na to Různé

Příběh prvního plzeňského veřejného montážního stojanu

Jak se zrodil první plzeňský servisní stojan pro cyklisty, kde byl umístěn a proč už tam není. Dokumentace jednoho skvělého projektu.

Inspirace? 

V roce 2019 jsem v rámci nějaké skautské výpravy navštívil Hradec Králové. V té době už jsem byl městský cyklista. Od toho se tedy odvíjely i věci, které mě zaujaly. Jakožto technika mě praštil do očí veřejný montážní stojan. Valil jsem oči a smutnil jsem, že tohle v Plzni ještě nemáme. To jsem ještě netušil, že budu ten kdo to celé právě v Plzni iniciuje. 

Co to je veřejný montážní stojan? 

Prostě krásná věcička, tedy dle mého. Jedná se o stojan na kola, zpravidla o robustní železnou trubku s držáky, na kterou můžete za sedlo pověsit svoje kolo. U stojanu je většinou pumpa na foukání kol a hlavně základní nářadí na opravu kola. Aby nářadí zůstalo tam, kde je, tak je na ocelových lankách. Ty tedy trošku zhoršují manipulaci, ale není to nic, co by uživatele nějak zásadně omezilo. Na obrázku je vyfocen stojan v obci Dasnice, který jsem potkal v létě 2023 na cestě s expediční skládačkou Eska. Tuto náhodnou informaci berte jako upoutávku na snad další článek. 🙂

Příběh stojanu plzeňského?

Je tu jaro roku 2020. V květnu vstupuji do spolku Plzeň na kole. Zatím se rozkoukávám, ale v hlavě se mi už rodí plán na plzeňský stojan. Koukám, kolik takové stojany stojí, a žasnu. Je rozhodnuto, stojan vyrobím sám. Bude to levnější, bude to větší sranda a hlavně to bude zkušenost. I když největší motivací byla cena z důvodu nejistoty okolo provozu. Zkoušel jsem psát do pražského Bike Azylu. Tam vím, že takový stojan provozovali. Bohužel mi na zprávu odpověděli až v době, kdy nás stojan už stál, ale nemám jim to ani trošku za zlé. Stojan jsem „namodeloval“ na čtverečkovaném papíru, zajel koupit železo (jak jinak než na kole) a šlo se svařovat, řezat, vrtat a tak dále. Pak už jen opatřit stojan barvou. Jak jinak než žlutou! Prostě barva spolku Plzeň na kole. (Je to žlutá RAL1021, kdyby se někomu z Vás čtenářů líbila.) Na fotce je vidět, jak jsem stojan vezl z lakovny, na kole, a to ještě na kole získaného od popelnice 🙂

Když byl stojan jako takový hotový, začali jsme ve spolku řešit, kde ho umístíme. Návrhy padaly různé, ale nakonec jsme se rozhodli pro areál bývalé papírny. Konkrétně u Café Papírna. Provozovateli jsme napsali, místo jsme si vytipovali takové, jaké by se nám líbilo. To bohužel neprošlo, ale dospěli jsme k jinému jen o kousek dál, stále v areálu papírny, takže jsem byli rádi, že máme stojan kde umístit. Po dlouhém roce (nebo pouhém roce?) od první konkrétní myšlenky došlo na instalaci. Přesně 1.6.2021 jsme instalovali. Klasika – vše jsme navezli na kolech, vyvrtali díry, dali závitové tyče a stojan namontovali. Na obrázku je vidět průběh instalace. Jak je možno vidět, už nemám kolo od popelnice, ale po domácku vyrobené nákladní kolo.

Na další fotce je stojan již kompletně osazen, nechybí informační cedulka s odkazem na videa obsahující postupy, jak si opravit kolo. Tato videa jsme také vytvořili, najdete je ZDE a postupně je také budeme sdílet.

Od této chvíle byl stojan v provozu. No, tedy vlastně začal nekonečný boj s pochybnými existencemi, které si pletly stojan s „nákupákem“ a stále dokola kradli nářadí. Začali jsme získávat provozní zkušenost. Tvrdou, ale reálnou. Poprvé už po 2 měsících někdo potřeboval imbusy. Po dalším půlroce se někomu líbil stavitelný klíč a pedálový klíč. Toto pokračovalo dál a dál. Nářadí jsme samozřejmě stále dokola doplňovali, přeřezaná lanka opravovali. Až nás to přesně po 987 dnech přestalo bavit a stojan jsme deinstalovali. Kromě nářadí, které někdo stále rozkrádal, nás k tomu vedlo i to, že jsme neměli žádnou zpětnou vazbu a ta lokace v rámci areálu nám nakonec vlastně nepřišla až tak fajn. Nyní stojan odpočívá a my vymýšlíme co bude dál. Přeci jen tak nebude ležet. Nechte se překvapit, co bude dál. Nebo nám dejte na jeho umístění svůj tip!

Každopádně tento pilotní projekt mě vedl k vytvoření nástěnné verze, jinak ale prakticky toho samého. Tyto stojany jsem vytvořil již dva a byly jimi obdarováni plzeňští cyklo zaměstnavatelé (soutěžní kategorie o nejlepšího cyklo zaměstnavatele) v rámci Do práce na kole 2022 a 2023, kteří je ve svých prostorách využívají pro své zaměstnance.

Statistika

  • Vytvořili jsme první veřejný montážní stojan v Plzni.
  • Vytvořili jsme 7 úspěšných videí, jak si opravit kolo.
  • Stalo se z toho oficiální místo na mapách.
  • Vytvoření dalších 2 nástěnných stojanů, které jsou již úspěšně nainstalovány ve dvou plzeňských firmách.

Průběžně bylo odcizeno:

  • Plzeňské zlodějíčky nejvíc zajímaly imbusové klíče, ty odcizili celkem 5x!
  • 4x stavilený klíč
  • 4x pedálový klíč
  • 2x pumpičku
  • 1x křížový šroubovák
  • 1x plochý šroubovák

Zato montpáky nám neukradli ani jednou. Viva la montpáky! Vlastně když to vidíme, klidně se můžete stát hrdým sponzorem nářadí pro naše veřejné stojany!

Vytvořil i sepsal Lift, člen spolku Plzeň na kole