Rubriky
Newslettery

Jarní cyklopozdrav | Zpravodaj PlzeňNaKole

Vážení přátelé městské cyklistiky v Plzni!

Vítáme vás u prvního letošního čísla e-mailového zpravodaje spolku Plzeň na kole. Dozvíte se v něm o novinkách pro cyklisty v Plzni, o startu kampaně Do práce na kole či o novinkách, která si pro vás na letošní sezónu připravil bikesharing KolemPlzne.

Kampaň Do práce na kole v Plzni

Začátkem března odstartovala registrace do letošního ročníku kampaně Do práce na kole, která se tentokrát nese v duchu “do práce na kole jezdí i profíci”. Cílem kampaně je hravou formou přivést obyvatele měst k využívání šetrných způsobů dopravy, ulevit životnímu prostředí a také vnést více radosti a pohybu do běžného pracovního dne. Od loňska se mohou soutěže zúčastnit také běžci, chodci, vozíčkáři a jezdit se bude i na koloběžkách, bruslích a longboardech.

Sestavte tým o dvou až pěti lidech, zaregistrujte se a jezděte v průběhu května do práce. V rámci soutěže se účastníci mohou zapojit hned do několika soutěžních kategorií zaměřených na četnost, délku jízdy, kreativitu aj. Zaměstnavatelé mohou bojovat o titul „Cyklozaměstnavatel roku“ i v kategorii „Nejlepší vnitrofiremní soutěž“. Využijte zlevněnou registraci do konce března! Více informací naleznete na webu www.dopracenakole.cz. V Plzni kampaň spolupořádá naše iniciativa.

Na Denisově nábřeží zpřístupněna jednosměrka pro cyklisty

V loňském roce jsme se začali angažovat v otázce průjezdu cyklistů po Denisově nábřeží, v místech, kde sídlí Plzeňské dopravní podniky. Stezka v jednosměrce byla místy zvlněna a přišlo nám, že by bylo možné pustit cyklisty do jednosměrky v protisměru.

Na naši žádost došlo už v loňském roce k narovnání stezky a na jaře jsme se dočkali i zpřístupnění jednosměrky. Děkujeme!

Obdobný úspěch jsme zaznamenali s průjezdem přes železniční trať u Plzeň-Zastávka, kde se dlouhodobě na kole jezdí, ale stezka zde nebyla značena a bohužel docházelo na debaty s Městskou policií, která zde cyklisty nerada viděla. Před několika dny došlo k nápravě a stezka přes trať je již vyznačena.

Ne vždy se bohužel věci hýbají tím dobrým směrem. Příkladem může být nedávná rekonstrukce Štefánikovi ulice v Černicích, která se bohužel z pohledu cyklistiky nepovedla či opětovná uzavírka průjezdu Rybářskou ulicí u Kalikováku. Útěchou nám budiž příslib, že by mělo dojít k narovnání stezky v sadech 5. května, která nyní vede okružní trasou.

Předali jsme výzvu představitelům města

V loňském roce jsme představili novou výzvu představitelům města, v které je žádáme, aby v následujících letech zlepšili podmínky pro městskou cyklistiku v Plzni. Výzvu jste mohli podepisovat na našich akcí či prostřednictvím online formuláře. V polovině března jsme pak výzvu předali do rukou náměstka pro dopravu a životní prostředí pana Petra Náhlíka. Nyní čekáme na reakci a jakmile dorazí, budeme vás o ní informovat.

Odstartovala nová sezóna bikesharingu KolemPlzne

V polovině března odstartoval svou již čtvrtou sezónu bikesharing KolemPlzne. Až do prosince tak můžete využívat více než 100 kol v ulicích. Stačí se zaregistrovat, koupit si tarif a začít jezdit. Ceny se oproti loňskému roku nezměnily a jsou 600 Kč za celý rok, 130 Kč za měsíc či 40 Kč za den.

Vloni počet registrovaných a aktivních uživatelů vzrostl na trojnásobek (nyní 1 155) a zdvojnásobil se též počet výpůjček (v průměru 84 denně). Pro letošní rok je v plánu navýšení počtu kol na 120, aby uživatelé pokud možno našli kola v docházkové vzdálenosti. Dojde též na profesionalizaci podpory uživatelů. Cílem je pro letošní rok docílit 2 000 registrovaných a 800 velmi aktivních uživatelů.

Rok 2017 ve znamení výluk (nejen) pro cyklisty

V letošním roce se bohužel v Plzni sešly dvě velké dopravní stavby, které znamenají komplikace nejen pro cyklisty. Tou první je dvouleté uzavření průjezdu pod viadukty u Hlavního nádraží. Druhou významnou komplikací je rekonstrukce mostu Generála Pattona, která letos zasáhne do stezky pro pěší a cyklisty.

První zmíněná uzavírka není pro cyklisty až tak citelná, protože většina cyklistů jezdí na Slovany podél řeky. U mostu Generála Pattona je situace horší. Od 10. dubna bude možné z jedné strany využít Kilometrovku, případně sjezd za Rondelem a lávku do sadů 5. května. Uzavírka bude trvat do konce letošního roku.

Záznam vystoupení Martina Kontry (Bajkazyl) na Pecha Kucha Night

Pokud jste nenavštívili poslední Pecha Kucha Night Plzeň, která se konala v Tescu na Americké třídě, doporučujeme si pustit ze záznamu vystoupení Martina Kontry, zakladatele Bajkazylu, sítě multifunkčních bodů pro podporu městské cyklistiky a oživení pražských ulic.

Plzeň na kole se stalo spolkem

Malý krok pro lidstvo, velký krok pro nás. V průběhu března se naše dosud neformální uskupení stalo zapsaným spolkem. Nově tedy Plzeň na kole z. s. 🙂 Co se mění? Z pohledu našich aktivit nic, ale řadu věcí “na pozadí” nám to usnadní. Držte si klobouky, bude to jízda!

Věděli jste, že …

… nám můžete napsat na [email protected]

… nás můžete navštívit na www.plzennakole.cz nebo na www.facebook.com/plzennakole

Přejeme vám pěkné jaro a mnoho bezpečných kilometrů na kole!

Váš spolek Plzeň na kole