Rubriky
Jak na to

Jak vybrat brašny na kolo?

Pokud si chcete pořídit brašny na kolo, nejprve si položte otázku, na co a jak často je budete používat. Jezdíte-li na kole často, za nepříznivého počasí a neomezujete se pouze na pohyb městem a chcete co nejuniverzálnější výrobek, tak není lepší volby než prověřený model německé firmy Ortlieb Back-Roller Classic. http://www.ortlieb.de/art/backrollerclassic_detail1.jpgJde o brašny ze zcela nepromokavého materiálu o objemu 40 litrů, které se připevňují na zádní nosič. Ačkoli se jedná primárně o cestovatelské brašny, tak díky jejich velmi jednoduchému a rychlému systému upevnění, výdrži materiálu a popruhu na přenášení se hodí i na běžné použití do města. Pravda, cena je vyšší, ale brašny na základě osobní zkušenosti vydrží dlouho, záruka je na ně pět let, a jejich použití je velmi univerzální. Podobným výrobkem jsou i brašny Aqua Back od firmy Vaude. Komu by přišel tento typ brašen jako méně stylový pro městskou cyklistiku, tak firma Ortlieb nabízí i různé modely do města, včetně speciálně určených na notebooky či dokumenty.

http://www.ortlieb.de/art/officebagql2_detail4.jpg

Ten, kdo se vyhýbá deštivému počasti, pohybuje se pouze po městě a zpevněných cestách a dává přednost designu před užitností, si může vybrat z módních městských brašen a tašek různých značek, které nabízí Citybikes, včetně proutěných retro košíků. Pro milovníky luxusu jsou určené výrobky britské firmy Brooks, čemuž pochopitelně odpovídá i jejich cena.http://www.brooksengland.com/images/cache/shop/shop_bags/cycle_bags___accoutrements/barbican_hard_leather_shoulder_bag/colours/barbican_leather_shoulder_bag_-_brown1_w800_h600_vamiddle_jc95.jpg

Z českých výrobců nabízí nejvíce modelů ve třech produktových řadách (rekreační lehká cykloturistika, speciální a náročná cykloturistika a expediční cykloturistika) firma Sport Arsenal. Svým charakterem a designem se jedná o brašny spíše pro cykloturistiku. Nejblíže se městskému použití blíží jejich dvojbrašna č. 460, a to díky jednoduššímu systému uchycení. Nicméně kvalita materiálu a spolehlivost uchycení je u těchto výrobků občas problematická a vyjma těch určených pro expediční turistiku nejsou odolné vůči dešti. Výhodou je na druhou stranu velmi příznivá cena.

Pro zádní brašny budete potřebovat i nosič pro jejich upevnění. Běžně můžete koupit buď hliníkový, nebo ocelový. První je lehčí, ale má menší tuhost, kdežto druhý je pevnější, ale těžší a při drncání na městských kostkách je poněkud hlučnější. Před koupí nosiče si ověřte, že jej lze na Vaše kolo namontovat!

A těm z Vás, kterým přijdou brašny zbytečné, velmi dobře poslouží při jízdě po městě jakýkoli batoh!