Rubriky
Cyklojízdy Tiskové zprávy

Cyklojízda projede podzimní Plzní 22.9.2015

Tisková zpráva,  Plzeň, 17. září 2015

Iniciativa Plzeň na kole zve na Velkou plzeňskou podzimní cyklojízdu, která se symbolicky koná 22. září na Den bez aut. Jako vždy na ni zve všechny, kdo rádi jezdí nebo by rádi jezdili po městě na kole, ale zatím se z různých důvodů trochu bojí. Cyklojízda je tradiční oslavou městské cyklistiky a ukazuje, že i lidé na kolech a koloběžkách mají v městské dopravě své místo. Opět upozorní i na překážky, s nimiž se lidé na kolech v Plzni potýkají.

Začátek Velké plzeňské podzimní cyklojízdy je v úterý 22. září v 17.00 hodin před radnicí na náměstí Republiky. Na Facebooku potvrdily účast již více než dvě stovky městských cyklistek a cyklistů (http://tinyurl.com/velka-podzimni-cyklojizda-2015). Veškeré informace o chystané cyklojízdě lze nalézt na webu www.plzennakole.cz/cyklojizdy.

Cyklojízdu zahájíme v pět hodin na náměstí Republiky před radnicí. Tentokrát nás čeká asi 5 kilometrová trasa, kterou projedeme v příjemném tempu a skončíme na Městské plovárně, kde bude následovat koncert skupiny Poitín pořádaný ve spolupráci s organizací Pěstuj prostor,” uvádí Michal Bryxí, spoluorganizátor letošní cyklojízdy z iniciativy Plzeň na kole.

Letošní trasa cyklojízdy se vyhýbá velkým silničním tahům a její část je dokonce vedena mimo silnici podél řeky Radbuzy. Podle organizátorů akce je tato trasa ústupkem městu, které trvalo na z jeho pohledu méně konfliktní trase cyklojízdy, která by se vyhnula velkým silnicím a ideálně by se konala pouze na plzeňských cyklostezkách. Přitom pokud má být kolo běžným městským dopravním prostředkem, pak cyklisté patří i na velké silnice, které přímo a jednoduše propojují hlavní části města.

Podle organizátorů se každým rokem podmínky pro cyklisty a cyklistky v Plzni v dílčích věcech postupně lepší, nicméně situace je stále spíše neuspokojivá. Podle nich obecně Plzeň významně zaostává za rychlým trendem zlepšování podmínek pro městskou cyklistickou dopravu, jak jej lze pozorovat v západní Evropě. Podmínky pro cyklisty se však rychle lepší i v mnoha českých městech, kde městskou cyklistiku chápou jako jeden z nástrojů pro utváření města jako živoucího organizmu. Smyslem celého happeningu je kromě dobrého pocitu z jízdy na kole i vyvolat v Plzeňanech a Plzeňankách zájem o věci veřejné a zdravý životní styl. Cyklojízda tak opakovaně upozorňuje na chybějící kvalitní stojany pro kola, propojení cyklostezek v centru města nebo pro cyklisty nezprůjezdněné jednosměrné komunikace.

Na předchozí jarní cyklojízdu, která tradičně bývá větší než ta podzimní, dorazilo rekordních pět set účastníků. Potvrzuje se, že lidé po Plzni na kole jezdit chtějí. Je třeba, aby město přehodnotilo svůj přístup k městské cyklistice a změnilo i svůj negativní pohled na konání cyklojízd, které se ostatně konají jen dvakrát do roka,říká Lucie Hemrová, spoluorganizátorka cyklojízdy a členka iniciativy Plzeň na kole.

Pro ty, kdo právě nemají k dispozici žádné kolo ani koloběžku, jsme opět zajistili půjčování kol a koloběžek pro tento den zdarma. Více informací o možnostech zapůjčení kol a koloběžek je možné najít na našem webu www.plzennakole.cz, doplňuje Michal Bryxí.

V týdnu před konáním plzeňské cyklojízdy se konají i cyklojízdy v Praze a Brně. Plzeňskou cyklojízdu pořádá iniciativa „Plzeň na kole“, jedná se o akci veselou, povolenou a přátelskou. Vítáni jsou cyklisté i cyklistky všeho věku. Cyklojízdu podporují kolemplzne.cz, KOLOBĚHsport a Plzeň 2015, o.p.s.

Tisková zpráva ke stažení:

Další materiály:

Kontakt:

  • Michal Bryxí, Iniciativa Plzeň na kole, organizátor cyklojízdy, +420 720 160 425
  • Lucie Hemrová, Iniciativa Plzeň na kole, organizátorka cyklojízdy, +420 720 415 887
  • [email protected] | www.plzennakole.cz