Známe to asi všichni: sníh, břečka, led nebo jen namrzlá krusta. Záležitostí pro fajnšmekry je pak bláto, bahno. Jak na to, abychom si jízdu i v zimě užívali a předešli karambolům? ⛄ ⛈ 🚲 Vítejte u třetí části naší série Jak na pod-zimní jízdu na kole, ve které jsme se zaměřili na bezpečný styl jízdy.
Desatero bezpečné pod-zimní jízdy
  1. Jezděte celkově opatrně a pomaleji než za sucha. 
  2. Dívejte se před sebe a kolem sebe, předvídejte (dopravní) situaci. Předvídejte pohyb chodů a aut, brzděte raději preventivně a průběžně, tj. nebrzděte do blokace kol.
  3. Do zatáček pomalu, snažte se je moc nenaklánět, nedělejte na prudké pohyby.
  4. Přední brzdu používejte s rozvahou, přední kolo totiž snadno ujede.
  5. Když vyjedete, vyzkoušejte si, jak kolo brzdí a případně klouže, přizpůsobte tomu styl jízdy.
  6. Na poprašku, zbytcích sněhu nebo měkkém roztátém sněhu (lidově „břečce“) se dobře jede s plným tlakem, plášť se dobře prořízne na pevnou zem.
  7. V hlubším sněhu, na uježděném sněhu nebo na náledí podhustěte, abyste dosáhli co nejširší stopy, pojedete to lépe a bude to méně klouzat.
  8. Pod ušlapaným sněhem se rádo skrývá náledí. Namrzlé bývají cesty kolem řek a sjezdy k nim, i když je jinde ve městě je silnice suchá.
  9. Zamrzají nebo od sněhu kloužou také nášlapy nebo pedály kola.
  10. Pohodovým základem pod-zimní jízdy je správné oblečení (viz první díl naší série), ale také třeba být viděn(a) (viz článek na téma osvětlení a dalších vychytávek).
 
Foto: Max Adulyanukosol
Extra tip: Své kolo v zimě častěji čistěte a promazávejte, dostává vlivem vlhkosti a zejména soli pořádně do těla 🚴💪 Po sezóně pro něj bude odměnou velká očista, promazání a výměna případných zrezivělých šroubků a dalších součástek. Rádi vám s ní pomůžeme na některé z našich jarních a letních Cyklodílen 😉 Termíny se určitě dozvíte z našeho Facebooku, Twitteru nebo Instagramu. Úvodní foto: Georg Eiermann