Pojďte s námi zkusit na jeden měsíc změnit své dopravní návyky! A je jedno, zda chodíte pěšky nebo dojíždíte do práce nebo školy na kole či koloběžce. Do práce na kole je celostátní výzva, do které se může zapojit každý. Již teď přihlaste svůj 2 – 5členný tým, a pak během května co nejčastěji jezděte na kole/choďte/běhejte do práce. Uděláte něco pro své zdraví, získáte nevšední zážitky i originální tričko a můžete vyhrát řadu cen. Přihlašování do výzvy je možné do 30. dubna na www.dopracenakole.cz, nyní je však registrace nejvýhodnější. Výzvu pořádá spolek AutoMat a v Plzeňském kraji ji koordinuje spolek Plzeň na kole s podporou řady partnerů.

DO PRÁCE NA KOLE 2021 – DETAILY A REGISTRACE

„Důvodů proč se výzvy zúčastnit je hned několik,“ říká Jiří George Konečný z Plzně na kole. „Zlepšíte si své zdraví – i jeden měsíc pravidelného pohybu navíc může přispět ke zlepšení vaší kondice i nálady a utvořit zdravý návyk pro měsíce příští. Zpestříte si také svou pracovní rutinu – akce pomáhá stmelit týmy na pracovišti,“ vyjmenovává plusy výzvy Konečný a přidává další: „Poznáte nové lidi i kolegy – součástí květnové výzvy je řada doprovodných akcí, kde můžete potkat podobně naladěné lidi. Navíc přispějete k vývoji udržitelného města – vaše zaznamenané kilometry pomohou k rozvoji bezpečné a komfortní (cyklo)dopravy. A na závěr je důležité také zmínit, že za svou registraci získáte originální tričko z dílny ilustrátorky Toy_Box a máte šanci vyhrát řadu zajímavých cen,“ uzavírá Konečný. Registrovat do výzvy se může kdokoliv z celé ČR, lidé z jakéhokoliv koutu Plzeňského kraje si pak pouze volí, zda se chtějí přihlásit pod Plzeň či nově pod Rokycany. V loňském roce se v Plzeňském kraji zapojilo i přes covidová opatření 917 soutěžících z desítek firem, kteří celkem najezdili a naběhali tisíce zelených kilometrů. Lze také pozorovat trend, že nejen velké firmy platí za své zaměstnance startovné. Z některých firem se zapojuje až několik desítek zaměstnanců a týmy se pak předbíhají ve vnitrofiremní soutěži. Do výzvy se opakovaně zapojují zaměstnanci velkých firem jako Alfmeier CZ, IntraWorlds, Eurosoftware, Panasonic, Škoda Transportation, Safran Cabin CZ, Lasselsberger, ČSOB, ZAT, Plzeňský Prazdroj, Lear Corporation Engineering, KONTRON ECT design, JTEKT, ale třeba také zaměstnanci úřadů, institucí a organizací jako jsou Útvar koncepce a rozvoje města Plzně, Poliklinika Slovany, FN Plzeň, Povodí Vltavy a další.

DO PRÁCE NA KOLE 2021 – DETAILY A REGISTRACE

Soutěží se v kategoriích pravidelnost týmů, zelené kilometry, cyklozaměstnavatel a cykloměsto roku. „Těšíme se, že se letos připojí nové firmy i osobnosti veřejného života Plzeňského kraje. Jezdit na kole do práce či chodit/běhat může každý, na věku ani profesi nezáleží. Chce to mít jen odvahu to zkusit. Věříme, že ježdění do práce na kole zlepšuje nejen náladu, ale i pracovní výkony,“ doplňuje Jiří George Konečný. Několik dalších zajímavých informací týkajících se výzvy. Kdo nemá své vlastní kolo, může si ho půjčit z místního systému sdílených kol Kolemplzne.cz. Registrace do výzvy běží až do konce dubna, ale účastnický poplatek se postupně zvyšuje. Zapojit se mohou i ti, kteří budou v květnu pracovat z domova. Součástí výzvy je řada doprovodných akcí, například veřejné cyklodílny, cyklosnídaně a závěrečná cyklopárty.

DO PRÁCE NA KOLE 2021 – DETAILY A REGISTRACE

Plzeň na kole je spolek, který fandí jízdnímu kolu coby (přinejmenším) rovnoprávnému prostředku individuální dopravy ve městě. Chce zlepšit podmínky pro městskou cyklistiku v Plzni. Navrhuje městu změny v cyklistické infrastruktuře a dopravním značení, upozorňuje na problémová místa a zajímá se o budoucí plány. Pro veřejnost pořádá cyklojízdy, snídaně pro cyklisty, cyklodílny a koordinuje kampaň Do práce na kole v Plzni.