Vážený pane primátore, pane náměstku, vážení radní,

Individuální automobilová doprava ve městě houstne a je to na pováženou. Covid ještě nějakou dobu nezmizí. Buďme chytré město, které dělá prostor pro ty, kteří to potřebují (záchranka, doktoři, hasiči) a uvolněme jim místo na silnicích. Buďme chytré město, které razí zdravý životní styl a snižuje znečištění vzduchu. Buďme chytré město, které zlepší podmínky pro pěší a cyklisty, aby se zvýšila konkurenceschopnost i na delší vzdálenosti. Buďme chytré město, které vysvětluje, že automobil by měl být až poslední volbou, pokud chceme, aby smogové situace průběh pandemie výrazně nezhoršily.

Vyplatilo se to městům jako je Budapešť, Paříž, Londýn, Berlín a mnoha dalším, která v jarní koronavirové krizi vyzývala obyvatele k pohybu na kole a pěšky a instalovala dočasné cykostezky, které těmto druhům dopravy poskytly více prostoru. Německá studie ze srpna 2020 odhaduje, že aktuální pravidelné využívání dočasných covid cyklostezek může Německu přinést zdravotní benefity v přepočtu 53 miliard korun ročně.

Doporučení k dopravnímu chování během pandemie vydala i Světová zdravotnická organizace. Hned druhé z doporučení zní: Kdykoliv je to možné, zvažujte jízdu na kole nebo chůzi. Podle WHO také s sebou obezita nese nárůst rizika onemocnění covidem-19, hospitalizace, nutnosti intenzivní péče i úmrtí. 

Proč podpořit kolo a chůzi?

  • Pravidelný pohyb podporuje imunitu a celkově lidskou kondici,  přitom v současné době nám většinově velmi schází.
  • Každodenní pohyb na vzduchu přispívá i pozitivní náladě a celkově psychickému zdraví.
  • Kolo a chůze zabírá méně veřejného prostoru. 

Proto vás za Plzeň na kole vyzýváme:
Doporučte z vaší pozice jízdu na kole, e-kole, koloběžce, e-koloběžce, chůzi (pokud už vůbec někam musíme cestovat). Využijte váhu vašeho úřadu a městské komunikační kanály a ideálně vlastní příklad. Auto je jednoduché, ale město jako celek jím trpí. Přitom i při chůzi, nebo jízdě na kole si snadno udržíme odstup od ostatních lidí. 

S pozdravem a přáním pevného zdraví,

Tým Plzeň na kole