Rubriky
Cyklojízdy Tiskové zprávy

TZ: Plzeňanky a Plzeňané přivítají jaro velkou městskou cyklojízdou

Tisková zpráva

Plzeň, 14. duben 2013

Iniciativa Plzeň na kole zve dne 18. dubna 2013 na Velkou plzeňskou jarní cyklojízdu. Zve na ni všechny, kteří rádi po městě na kole jezdí nebo by na něm rádi jezdili. Cyklojízda je oslavou městské cyklistiky a ukazuje, že i lidé na kolech a koloběžkách mají v městské dopravě své místo. Cyklojízda ovšem také upozorní na překážky, s nimiž se lidé na kolech v Plzni potýkají.

Začátek Velké plzeňské jarní cyklojízdy je ve čtvrtek 18. dubna v 17.00 hodin u Andělíčka na náměstí Republiky. Na Facebooku potvrdily účast již skoro dvě stovky městských cyklistek a cyklistů (http://on.fb.me/CyklojizdaPlzen2013). Veškeré informace o chystané cyklojízdě lze nalézt na webu www.plzennakole.cz.

„Cyklojízdu zahájíme v pět hodin na náměstí Republiky u Andělíčka, kde po přibližně 6 kilometrech v klidném tempu i skončíme. Jedná se o společnou projížďku, žádný cyklistický závod. Cyklojízda je především setkáním pro lidi, kteří si myslí, že kolo do města patří jako rovnoprávný dopravní prostředek. Ve stejném týdnu jako v Plzni proběhnou městské cyklojízdy například i v Praze, Brně, Ostravě nebo Ústí nad Labem“, uvádí Petr Vaněk, mluvčí pořádající iniciativy Plzeň na kole.

Cyklojízda chce upozornit i na to, že v Plzni chybí kvalitní stojany pro kola, například před hlavním vlakovým či autobusovým nádražím, stejně jako na chybějící propojení cyklostezek v centru města. V mnoha místech by také dle zákona mohly být jednosměrné komunikajedu-na-toce zpřístupněny pro cyklisty v obou směrech, ale příliš se to neděje. Obecně Plzeň významně pokulhává za trendem zlepšování podmínek pro městskou cyklistickou dopravu, jak jej lze pozorovat nejen v západní Evropě, ale i v mnoha českých městech, kde je městská cyklistika chápána jako jeden z nástrojů pro utváření města jako živoucího organizmu.

„Na loňskou podzimní cyklojízdu dorazila více než stovka Plzeňanek a Plzeňanů. Na Velké plzeňské jarní cyklojízdě 2013 očekáváme nejméně dvojnásobek tohoto počtu. Pozvali jsme na kolo i všechny plzeňské zastupitelky a zastupitele, na cyklojízdě pak představíme výzvu pro vedení města k podpoře městské cyklistiky. Jsme přesvědčeni, že Plzeň ani zdaleka nevyužívá potenciálu, který se v cyklistické dopravě skrývá,“ doplňuje Lucie Hemrová, členka iniciativy Plzeň na kole.

Cyklojízdu pořádá iniciativa „Plzeň na kole“, jedná se o akci veselou, povolenou a přátelskou. Vítáni jsou cyklisté i cyklistky všeho věku. Cyklojízdu podporují platforma Škoda Plzně, Společnost pro veřejnou dopravu, Děti Země, Centrum pro životní prostředí a zdraví, Plzeňané o.s., k světu. o.s. a Plzeň 2015 o.p.s.

Kontakt:

Petr Vaněk

Iniciativa Plzeň na kole, mluvčí

+420 732 973 178

[email protected]