Rubriky
Do práce na kole Tiskové zprávy

TZ: Plzeň bude poprvé šlapat „Do práce na kole“

3. dubna 2013

Plzeň, 3. dubna 2013 – Plzeň se poprvé zapojí do kampaně „Do práce na kole“, které se zúčastní v dalších deseti českých a moravských městech několik tisíc zaměstnanců. Cílem kampaně je propagovat městskou cyklistiku jako součást zdravého a moderního životního stylu, který pomáhá zlepšit kondici lidí, ale také omezuje znečišťování ovzduší měst výfukovými zplodinami automobilů a oživuje městské ulice.

V Plzni kampaň koordinuje Centrum pro životní prostředí a zdraví (1) s podporou iniciativy Plzeň na kole (2). Záštitu nad kampaní v Plzni převzal primátor města Martin Baxa a podporu jí vyjádřila rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová nebo ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová.

„Stále více lidí v naší společnosti trpí nadváhou a nedostatkem fyzické aktivity, což je jedním z významných rizikových faktorů mnoha civilizačních chorob, např. nemoci srdce a cév nebo cukrovka. Kampaň Do práce na kole je určena hlavně lidem, kteří mají sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu. Pravidelnou cestou do práce na kole mohou nejen ušetřit peníze za benzín, ale také udělají něco pro svoje zdraví, pro lepší životní prostředí, ale i pro svou psychiku,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví. „Městská cyklistika a pravidelné cesty do práce nebo do školy na kole zažívají boom. Jde o moderní trend, který mění atmosféru metropolí západní Evropy a činí je příjemnějšími místy pro život. Těším se, že i Plzeň se vydá touto cestou,“ dodal Šuta.

Podpořit kampaň do Plzně přijel osobně na bicyklu i nizozemský velvyslanec Ed Hoeks, který se vloni v Praze zúčastnil velké podzimní cyklojízdy a chystá se i na letošní velkou jarní cyklojízdu. Velvyslanectví Nizozemského království v ČR je jedním z tradičních partnerů kampaně Do práce na kole a pan velvyslanec Hoeks uvedl: „Jsem velice rád, že mohu tuto akci podpořit. Sám jsem v minulosti býval aktivním cyklistou, účastnil jsem se i závodů, například Ronde van Noord Holland. Momentálně chodím do práce spíše pěšky, ale rád se účastním cykloakcí pořádaných v Praze i v regionech. Plzeň by si určitě zasloužila větší množství cyklopruhů, aby se lidé mohli pohybovat bezpečně nejen na rekreačních cyklostezkách, ale i v centru města.

Do kampaně „Do práce na kole“ se mohou registrovat během dubna na webu dopracenakole.net malé firemní týmy, které pak během května budou soutěžit v pravidelném dojíždění do práce o zajímavé ceny. Kromě Plzně bude kampaň probíhat v dalších deseti českých a moravských městech (3). Na celonárodní úrovni akci koordinuje sdružení Auto*Mat, které také nabízí pomoc s výběrem pohodlné trasy nebo manuál pro bezpečnou jízdu po ulicích. Titul Cyklozaměstnavatel roku získají v každém městě firmy, které své zaměstnance nejvíce podpoří. „Například umístí před své sídlo stojany nebo zavedou bonusy pro zaměstnance dojíždějící na kole,“ vysvětluje Iva Nevečeřalová z iniciativy Auto*Mat.

„I v Plzni roste počet lidí, kteří se pohybují po městě na kole. Chybí zde ale dostatečné množství stojanů na kola, cyklostezky nejsou přes střed města propojené a leckdo se obává na kola vjet do provozu, který cyklistům nedává prostor, jaký v mnoha jiných městech mají. Pevně věříme, že díky kampani usedne na kolo ještě více Plzeňanek a Plzeňanů a že jim jejich zaměstnavatelé, ale především samotné město Plzeň, začnou vycházet více vstříc,“ říká Petr Vaněk z iniciativy „Plzeň na kole“.

Každý registrovaný účastník dostane tričko s originální grafikou kampaně z biobavlny a se speciálním ekologickým certifikátem od firmy OP Tiger z internetového obchodu Čoromoro.cz a startovací balíček, který bude rozvážet TNT Express.

Kampaň se letos koná v České republice po třetí. V loňském ročníku se do kampaně v Praze zapojilo 2 536 zaměstnanců rozdělených do 829 týmů z 500 firem a institucí. Dokázali by třináctkrát objet zeměkouli. Díky tomu, že nechali pro své cesty do zaměstnání auto v garáži, ušetřili 57 tun emisí oxidu uhličitého, jenž se podílí na změně klimatu. Jízdou na kole uspořili dva a půl milionu korun za benzín, opotřebení aut a poplatky.

Poznámky pro editory:

(1)  Centrum pro životní prostředí je (CpŽPZ) je občanské sdružení založené koncem roku 2009 s cílem expertní, poradenskou a informační činností přispívat k ochraně životního prostředí a veřejného zdraví. V současnosti se věnuje zejména tématu nebezpečných chemických látek a znečištění ovzduší.

(2)  Iniciativa „Plzeň na kole“ je seskupení Plzeňanek a Plzeňanů, kteří fandí jízdnímu kolu coby rovnoprávnému prostředku individuální dopravy ve městě a chtějí se zasadit o lepší podmínky pro městskou cyklistiku a o propagaci cyklodopravy. PnK vznikla vloni v září a jejím prvním počinem byla podzimní plzeňská cyklojízda s více než 100 účastníky.

(3)  Kampaň Do práce na kole bude v roce 2013 probíhat v Brně, Jablonci nad Nisou, Jihlavě, Liberci, Olomouci, Ostravě, Pardubicích, Plzni, Praze, Uherském hradišti a Ústí nad Labem.

Kontakty:

Miroslav Šuta – Centrum pro životní prostředí a zdraví, koordinátor kampaně „Do práce na kole“ v Plzni, tel. 608 775 754, e-mail: miroslav.suta(zavináč) centrum.cz

Petr Vaněk – mluvčí iniciativy Plzeň na kole, tel. 732 973 178, e-mail: petr.vanek (zavináč)gmail.com

Iva Nevečeřalová – Auto*Mat, manažerka kampaně, tel. 607 786 013, [email protected]