Rubriky
Do práce na kole Tiskové zprávy

TZ: Do práce na kole v Plzni téměř objelo zeměkouli

Tisková zpráva Centra pro životní prostředí a zdraví č. 16/2013 ze dne 6. června 2013

„Do práce na kole“ v Plzni téměř objelo zeměkouli

Plzeňským cyklozaměstnavatelem je KONTRON design

Plzeň, 6. června 2013 – Na 200 lidí, kteří se v Plzni poprvé zapojili do kampaně „Do práce na kole“, najezdilo během května skoro 37 tisíc kilometrů. Nadpoloviční většina týmů absolvovala do práce na kole více než 2/3 všech květnových cest, drtivá většina týmů pak více než ½ cest. Celkem se v 11 městech zapojilo 3 860 účastníků rozdělených do 1 327 týmů ze 776 firem a institucí (1). Dohromady účastníci ujeli přes 900 tisíc kilometrů, což je vzdálenost více než dvaadvacetkrát delší než obvod zeměkoule na rovníku. Pokud by tyt o cesty absolvovali v automobilech, vypustili by asi 97 tun oxidu uhličitého. Jízdou na kole uspořili 4,2 milionu korun za benzín, opotřebení aut a poplatky. Nejlepším cyklozaměstnavatelem v Plzni byla vyhlášena firma KONTRON design s.r.o. O titul Plzeňská cykloabsurdita se dělí mnohonásobně nominované schody na Karlovarské třídě spolu se slepě končící cyklostezkou na Skvrňanech.

 „Všichni účastníci, kteří přes nepříznivé počasí vydrželi jezdit pravidelně, mají můj obdiv a poděkování. Týmy TVC z firmy ŠKODA TVC s.r.o. a Kvalitáři z Daiho (CZECH) s.r.o. absolvovaly na kole dokonce 100% květnových cest do práce a zpět. Nejvíce plzeňských týmů jezdilo na Západočeské univerzitě a ve Fakultní nemocnici Plzeň,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví a dodal: „Těší n& aacu te;s také zájem plzeňských účastníků o kreativní soutěž, přičemž jsme se rozhodli ocenit příspěvky týmů CYKLOTRON z Fakultní nemocnice Plzeň a Blondes Team ze ŠKODA JS. Hojné byly také nominace na Plzeňskou cykloabsurditu. Od sloupů a dalších překážek uprostřed cyklostezek, přes jednosměrky omezující cyklisty, chybějící cyklostojany a nesmyslná značení až po cyklostezky slepě končící a vedoucí nikam.“

V Plzni kampaň Do práce na kole koordinovalo Centrum pro životní prostředí a zdraví (2) s podporou iniciativy Plzeň na kole (3). Kampaň počátkem dubna přijel do Plzně osobně na bicyklu podpořit velvyslanec Nizozemského království Ed Hoeks. Záštitu nad kampaní v Plzni převzal primátor města Martin Baxa a podporu jí vyjádřila rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová nebo ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová. Mediálním partnerem kampaně v Plzni bylo rádio Kiss Proton. Plzeňští soutěžící byli oceněni drobnými cenami v podobě rukodělných výrobků a dortů s cyklomotivy od Lídy Veselé, poukazem n a masáže od www.maser-mira.cz, cestovními průvodci, beletrií a dalšími knihami.

Projekt „Do práce na kole“ se letos v České republice konal potřetí a na celonárodní úrovni ho koordinovalo sdružení Auto*Mat. Vítězové hlavních cen v celostátní soutěži budou oznámeni v Praze ve středu 12. června od 18:30 na terasách Garáží Slovan vedle Státní Opery Praha.