Rubriky
Cyklojízdy Tiskové zprávy

Stovky Plzeňanek a Plzeňanů projedou městem při podzimní cyklojízdě 2014

Tisková zpráva,  Plzeň, 19. září 2014

Iniciativa Plzeň na kole zve na Velkou plzeňskou podzimní cyklojízdu, která se koná dne 23. září 2013. Jako obvykle na ni zve všechny, kteří rádi po městě na kole jezdí, ale i ty kteří by na něm rádi jezdili a zatím se trochu bojí. Cyklojízda je oslavou městské cyklistiky a ukazuje, že i lidé na kolech a koloběžkách mají v městské dopravě své místo. Cyklojízda upozorní i na překážky, s nimiž se lidé na kolech v Plzni potýkají.

Začátek Velké plzeňské podzimní cyklojízdy je v úterý 23. září v 17.00 hodin na náměstí Republiky před vchodem do katedrály. Na Facebooku potvrdily účast již více než dvě stovky městských cyklistek a cyklistů (http://goo.gl/eUiQHK ). Veškeré informace o chystané cyklojízdě lze nalézt na webu www.plzennakole.cz.

„Cyklojízdu zahájíme v pět hodin na náměstí Republiky před vchodem do katedrály. Projedeme ulicemi Plzně a po přibližně 6 kilometrech v klidném tempu se opět zastavíme v cíli na Městské plovárně. Tam ukončíme cyklojízdu koncertem skupiny Lakuna, pořádaným ve spolupráci s Evropským hlavním městem kultury 2015. Cyklojízda je společná projížďka, žádný cyklistický závod. Je to především setkání pro lidi, kteří si myslí, že kolo do města patří jako rovnoprávný dopravní prostředek. V podobném termínu, jako se koná naše plzeňská cyklojízda, se konají nebo již konaly cyklojízdy i v jiných městech, např. Praze nebo Brně,“ uvádí Ladislav Toušek, hlavní organizátor letošní cyklojízdy z iniciativy Plzeň na kole.

Velká část letošní trasy cyklojízdy je vedena po Klatovské třídě. Iniciativa Plzeň na kole tím chce upozornit na to, že na hlavní městské třídy se cyklisté odváží jen zřídka. Přitom pokud má být kolo běžným městským dopravním prostředkem, pak právě na hlavní třídy cyklisté patří. Cyklojízda jako už tradičně upozorní i na chybějící kvalitní stojany pro kola, propojení cyklostezek v centru města nebo pro cyklisty nezprůjezdněné jednosměrné komunikace. Ačkoli se podmínky pro cyklisty v Plzni v dílčích věcech postupně lepší, stále je situace neuspokojivá. V současnosti například vznikají nové dopravní stavby, které buďto na cyklisty vůbec nemyslí nebo postavení cyklistů zhoršují tím, že je vhánějí do nebezpečné dopravní situace. Obecně Plzeň významně pokulhává za trendem zlepšování podmínek pro městskou cyklistickou dopravu, jak jej lze pozorovat nejen v západní Evropě, ale i v mnoha českých městech, kde je městská cyklistika chápána jako jeden z nástrojů pro utváření města jako živoucího organizmu.

 „Na předchozí cyklojízdu dorazily asi tři stovky Plzeňanek a Plzeňanů. Stále se potvrzuje, že lidé po Plzni na kole jezdit chtějí. Smyslem celého happeningu je také vyvolat v Plzeňanech a Plzeňankách zájem o věci veřejné a zdravý životní styl, což upřednostnění kola před automobilem jakožto dopravním prostředkem po městě jistě je. Vítáni jsou všichni na jakémkoliv bicyklu, koloběžce či tříkolce. A pro ty, kdo právě nemají k dispozici žádné kolo ani koloběžku, jsme zajistili půjčování kol a koloběžek pro tento den zdarma. Více informací o půjčkách naleznete na našem webu www.plzennakole.cz,“ doplňuje Jiří Konečný, mluvčí iniciativy Plzeň na kole.

Cyklojízdu pořádá iniciativa „Plzeň na kole“, jedná se o akci veselou, povolenou a přátelskou. Vítáni jsou cyklisté i cyklistky všeho věku. Cyklojízdu podporují Pěstuj prostor, kolemplzne.cz, KOLOBĚHsport a Plzeň 2015 o.p.s.

Kontakt: 
Jiří Konečný, Iniciativa Plzeň na kole, mluvčí
Laco Toušek, Iniciativa Plzeň na kole, organizátor cyklojízdy