Rubriky
Do práce na kole Z médií

Plzeňský deník: Do práce na kole letos vyrazí také Plzeňané

Soutěž týmů i výstava upozorňují na městskou dopravu nejen v Plzni

Plzeň – Autobusem, tramvají, na kole i pěšky. Ukázat, že auto není jediným dopravním prostředkem, se Plzeňanům v těchto dnech snaží hned několik akcí věnovaných městské dopravě. Společnost pro veřejnou dopravu v mázhausu radnice připravila výstavu srovnávající veřejnou dopravu v Plzni se situací ve vyspělých zahraničních městech. Organizátoři celostátní akce Do práce na kole zase lákají Plzeňany, aby se k projektu společně s obyvateli dalších deseti českých a moravských měst připojili.

„Cílem kampaně je propagovat městskou cyklistiku jako součást zdravého a moderního životního stylu, který pomáhá zlepšit kondici lidí, ale také omezuje znečišťování ovzduší měst výfukovými zplodinami automobilů,“ říká Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí, které plzeňskou kampaň koordinuje.

881907_472061282866831_1380944408_o
Projekt Do práce na kole přijel do Plzně podpořit nizozemský velvyslanec Ed Hoeks (uprostřed).

Do akce, jež se v Česku koná už potřetí, se mohou zapojit dvou až pětičlenné pracovní týmy. Ty mezi sebou nesoutěží v počtu ujetých kilometrů, ale v pravidelnosti, s jakou budou v květnu do práce na kole jezdit. Zaměstnavatelé, kteří své zaměstnance nejvíce podpoří, třeba před své sídlo umístí stojany, mohou být za svou snahu oceněni titulem Cyklozaměstnavatel roku.

Podle Petra Vaňka z iniciativy Plzeň na kole roste i v západočeské metropoli počet lidí, kteří se po městě pohybují na kole. „Chybí zde ale dostatek stojanů na kola, cyklostezky nejsou přes střed města propojené a leckdo se obává na kole vůbec vjet do provozu,“ říká Vaněk.

Poukázat na tyto nedostatky má i velká jarní cyklojízda, jejíž účastníci 18. dubna vyrazí z náměstí Republiky.

Cyklistické projekty do Plzně přijel podpořit i nizozemský velvyslanec Ed Hoeks, dříve aktivní cyklista a účastník závodů. „Plzeň by si určitě zasloužila větší množství cyklopruhů, aby se lidé mohli pohybovat bezpečně nejen na rekreačních cyklostezkách, ale i v centru města,“ říká Hoeks.

Pro všechny, které zajímá, jak dopravní situaci měst řeší ve světě, je určena výstava Plzeň jede s Evropou. Expozice je věnovaná nejen MHD a cyklistice, ale také pěší a příměstské železniční dopravě.

Přehled akcí:

  • 6. 4. Den otevřených dveří dispečinku dopravních podniků (10­15 hod, sraz u vchodu do budovy ředitelství PMDP na Denisově nábřeží 12)
  • 7. 4. Cykloprohlídka s Radkou Žákovou nejen po nových stezkách v Plzni a okolí (sraz ve 14 hod. před radnicí na náměstí Republiky, délka trasy 30 km)
  • 10. 4. Beseda o plzeňské veřejné dopravě a cyklodopravě (od 18 hod. v Divadélku JoNáš)
  • 13. 4. Pochod za mašinkou do Bedzružic (start 9:35 hod na vlakové zastávce Strahov)
  • 18. 4. Velká plzeňská jarní cyklojízda (sraz v 17 hod. u Andělíčka na náměstí Republiky)
  • Do 19. 4. Výstava Plzeň jede s Evropou (mázhaus radnice)

Zdroj: Plzeňský deník

Datum: 04.04.2013, str.: 3

Autor: HANA PRAŽÁKOVÁ