Rubriky
Newslettery

Nové cyklostojany pro Plzeň, bikesharing… | Zpravodaj PlzeňNaKole (23)

Vážení přátelé městské cyklistiky v Plzni!

Vítáme vás u prosincového čísla e-mailového zpravodaje iniciativy Plzeň na kole. Dozvíte se v něm o plánovaných cyklostojanech v Plzni, přečtete si shrnutí letošní úspěšné sezóny bikesharingu KolemPlzne nebo pár slov k podzimní cyklosnídani.

Připravují se nové cyklostojany ve městě

Zkraje listopadu se uskutečnila schůzka ohledně připravovaných nových cyklostojanů ve městě. Projednávaly se návrhy, které jsme jako iniciativa Plzeň na kole podali letos na jaře. Nové stojany by měly být umístěny na Plzni 3 (centrum, Bory, Skvrňany). Schůzka se uskutečnila v kanceláři náměstka primátora pro dopravu Ing. Petra Náhlíka za účasti starosty městské části, Správy veřejného statku, památkářů a dalších.

Celé jednání probíhalo ve vstřícné a konstruktivní atmosféře. Výsledkem je, že se můžeme těšit na minimálně 15 nových stojanů na místech, která jste nám pomáhali vytipovat i vy, naši fanoušci a podporovatelé. Chystají se podobná jednání i pro další městské obvody. Máte-li tip, kde cyklostojany citelně chybí, pošlete nám je přes Facebook nebo na [email protected]. Děkujeme!

Co přinese přestavba nádraží pro cyklisty

Jak mnozí víte, proběhne v nadcházejících dvou letech přestavba viaduktů před hlavním nádražím, které spojují Slovany s centrem. V rámci této stavby by mělo dojít i k vybudování stezky pro pěší a cyklisty od Americké, kde nyní končí před Tescem, k mostu Milénia.

Není to jediná novinka, co se s přestavbou plánuje. Před budovou nádraží by měly na náš podnět přibýt stojany na kola. Celkem by se mělo jednat o 10 pozic. V Šumavské ulici, nedaleko od místa, kde nyní staví trolejbusy u nádraží, má pak vzniknout přestupní autobusový terminál Šumavská. Zde se plánuje též parkování pro cyklisty a konkrétně by se mělo jednat o 28 pozic.

Skončila další sezóna bikesharingu KolemPlzne

Bikesharing KolemPlzne s koncem listopadu ukončil již svou třetí sezónu. Více kol, více jízd a hlavně více uživatelů. Tak lze ve stručnosti shrnout letošní sezónu, která byla více než úspěšná. Ve špičce bylo provozováno 84 kol, uskutečnilo se 11 500 jízd a systém používalo 600 aktivních uživatelů. Pro srovnání, v loňském roce uskutečnilo 46 kol celkem 4 700 jízd. Pro příští rok má bikesharing ambice provozovat 120 kol.

Na základě dat o parkování kol za poslední dva roky vznikla heatmapa, v které můžete vidět, kde nejčastěji kola bikesharingu parkují. Mapu naleznete na adrese http://tools.jasnapaka.com/kolemplzne-heatmap/.

Spuštěno sdílení koloběžek Scoobike sharing!

Možná si vzpomínáte na červené koloběžky, které před několika lety byly volně k zapůjčení v rámci akce Kontejnery K světu. Na podzim se na Borech rozjelo sdílení (půjčování) koloběžek Scoobike sharing. Oproti bikesharingu KolemPlzne, jehož kola můžete vrátit kdekoliv na území Plzně, mají sdílené koloběžky pevná místa, kde je lze půjčit či vrátit.

Dvě místa naleznete na Borech, další dvě pak v areálu univerzity na Zeleném trojúhelníku. Využijí je tak hlavně studenti ZČU, ale s Plzeňskou kartou si můžete koloběžku po registraci půjčit o víkendu. Doba výpůjčky je o víkendu omezena na 2 hodiny. Více informací můžete získat na webových stránkách projektu.

Nájezd na Kožíškovu lávku v novém

Možná jste si všimli, možná ne, ale na Kožíškovu lávku u mostu Milénia se nyní z ulice U Radbuzy lépe najíždí. Nově je zde na podnět naší iniciativy vybudován nájezd a zmizel též “skok” přímo u hrany mostu. V plánu je též vybudování bariéry, aby parkující vozidla neblokovala nově zbudovaný nájezd. Máme radost!

Stejně tak máme radost, že na náš podnět došlo k předláždění problematických úseků stezky na Denisově nábřeží před budovou PMDP. Rozhodně ale nespíme na vavřínech. Další naše podněty jsou v řešení a další připravujeme.

Rybářská ulice opět průjezdná

Jezdíte-li delší dobu ze Skvrňan, mohlo by pro vás být pozitivní informací, že ulice Rybářská je opět průjezdná! Ulice, která navazuje na ulici Na Jíkalce nedaleko autobusového nádraží, byla několik let uzavřena z důvodu plánované stavby bytového domu. Ten byl nyní dostavěn a průjezd obnoven. Výhledově by měl být spolu se stavbou dalších bytových domů vybudován průjezd podél řeky ke Kalikovskému mlýnu.

Podzimní cyklosnídaně

Na jaře jsme v rámci kampaně Do práce na kole uspořádali první cyklosnídani, kdy jsme jedno ráno nabízeli projíždějícím cyklistům u Papírenské lávky horký čaj či kafe a něco k zakousnutí. Brali jsme to jako takovou sladkou tečku za celou kampaní a zároveň příležitost s vámi probrat, co vám v Plzni z hlediska cyklistiky vadí a co byste rádi zlepšili.

Akce se nám natolik zalíbila, že jsme se rozhodli snídani zopakovat i na podzim. Místo zůstalo stejné, tedy u Papírenské lávky, která je jednou z nejfrekventovanějších cyklokřižovatek v Plzni. Kromě kávy a čaje jsme opět přinesli napečené bábovky a jiné dobroty. Zdarma pro lidi projíždějících na kolech, koloběžkách či jiných bezmotorových vozítkách. A protože odezva byla opět velmi pozitivní, setkáme se znovu na jaře. Věříme, že vás touto příjemnou komunitní akcí znovu potěšíme. Pokud nám s její organizací chcete pomoci, ozvěte se.

Výstava Do práce na kole

Dozvuky letošního ročníku kampaně Do práce na kole jste mohli shlédnout na přelomu října a listopadu v Moving station. Výstava fotek z letošního ročníku kampaně, postřehy účastníků, to vše bylo k vidění. Letošní ročník, který v Plzni podpořil Nadační fond Zelený poklad, byl rekordní – jezdilo 515 lidí ze 142 firem. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a těšíme se na příští ročník, který opět proběhne v květnu.

Věděli jste, že …

Přejeme vám krásné prožití vánočních svátků a ať vám to v roce 2017 dobře šlape!

Vaše iniciativa Plzeň na kole

Foto: Pavel Cvrček, Milan Svoboda, Eva Haunerová