Zimní delší rána a brzké tmavé večery jsou tu, tím přibylo jízd na kole, kdy už stojí za to rozsvítit obě světla. Osvětlení kola instalujeme nejen kvůli zákonu, ale zejména abychom sami viděli, ve městě pak abychom byli vidět. Tipy, jak svoji pasivní bezpečnost zvýšit najdete také v článku Jak na pod-zimní jízdu na kole? Být viděn., určitě stojí za to si je připomenout, jsou stále aktuální 🙂 Dnes chceme věnovat důležitému aspektu: správnému nastavení světla tak, aby neoslňovalo ostatní. Při snaze o vlastní dobré osvětlení nesmíme zapomínat na ostatní účastníky provozu. Prudké osvícení totiž na několik vteřin zcela vyřadí správnou funkci očí. Celé to zdaleka nemusí skončit jen nepříjemným pocitem na straně osoby, která nás míjí jak v autě, tak na kole, nebo třeba běžmo a pešky. 
Rozdíl mezi oslňujícím světlem (vlevo) a správně nastaveným světlem (vpravo). Foto © Laura Ganswindt, ADFC Bayern

Jak silné světlo pořídit?

Nabídka světel je široká a i silnější světla (světelný tok 500 – 700 lumen [lm]) jsou cenově relativně dostupná. Po extrémně silných světlech (nad 1500 lm) sáhnou nejspíš jen trailaři se zálibou v nočních sjezdech, a taky si přibalí externí baterii do batohu 🙂  Já osobně používám přední světlo s maximálně 300 lumeny, a i když jezdím po neosvětlených cestách v polích, režim maximálního svícení jsem zapínal jen výjimečně, a sice když tmu doplnily zhoršené povětrnostní podmínky.

Jak světlo nastavit?

Na to, abychom zajistili správné nastavení svého cyklo světla, nepotřebujeme složité nástroje. Stačí se orientovat na pomyslné přímce ve výšce světla na řídítkách. Světelný kužel dobře nastaveného světla pak nesmí tuto přímku přesáhnout.
Správně nastavené světlo.
Takto nastavené světlo bude ostatní v protisměru oslňovat.

Nastavení s využitím zdi

  1. Postavte kolo k delší zdi či zídce, zapněte světlo.
  2. Zkontrolujte, zda horní hranice světelného kužele klesá, či zda naopak světlo svítí příliš nahoru.
  3. Ve vzdálenosti 5 metrů od řídítek by už světlo nemělo jít nad úroveň řídítek (viz fotka níže).

Nastavení s využitím skleněné plochy

  1. Ještě snazší kontrolu nabízí velké skleněné plochy jako vchodové dveře, výloha, zastávka MHD. 
  2. Stačí se postavit ve vzdálenosti několika metrů čelem ke sklu.
  3. Pokud odraz světla oslňuje, poštelujte světlo směrem dolů.
Nastavení předního světla s využitím zdi. Foto převzato z článku radfahren.de.

Zdroje: