Rubriky
Jak na to

Jak to udělat, aby vám neukradli kolo

Každý zámek lze s větším či menším úsilím s vhodnými nástroji zdolat, a tak neexistuje zámek, který by opravdu odhodlanému zloději zabránil ukrást vaše kolo. Nicméně je možné vytvořit takový dojem, že čas a riziko investované do krádeže právě vašeho kola jsou vyšší, než bude chtít zloděj podstoupit. Jde tu tedy o jakousi psychologickou hru. Čím dražší je kolo, tím více rizika bude zloděj ochoten podstoupit. Důležitými faktory se pak stává výběr místa, kde kolo necháváte, a výběr nebo i počet zámků, kterými kolo poutáte. Samo sebou se předpokládá, že umíte kolo správně připoutat, tzn. vyberete stabilní, pevnou, nevýsuvnou bariéru (ideálně kvalitní stojan na kola; není-li, pak je možné použít zábradlí, kandelábr, strom atp.) a zámek provlečete vnitřkem rámu. Nikdy kolo nepoutejte provléknutím zámku jen skrze přední/zadní kolo nebo obtočením kolem sedačky, neboť tyto části kola se dají sundat.

Výběr místa

Pokud kolo potřebujete nechat o samotě jen na několik hodin, zvolte místo, kde chodí lidé. Přítomnost městských kamer není od věci.  Když se přepravujete na kole do školy/práce, přeptejte se na možnost uložení kola uvnitř budovy nebo u vrátnice. Pokud na vašem pracovišti/škole nejsou vytvořené takové podmínky, aby vám kolo připadalo v bezpečí, přeptejte se, zda se podmínky nemohou zlepšit. U dlouhodobého uložení např. doma myslete na to, že sklepy i komory mimo byty se bohužel vykrádají. Pokud nemáte ve vašem domě kočárkárnu s bytelnou mříží, navrhněte její zřízení. V opačném případě je nejjistější mít kolo přímo v bytě.

Výběr zámku

Zámky na kolo lze rozdělit do pěti skupin (řazeno sestupně dle bezpečnosti): (1) zámky typu „podkova“, (2) skládací pevné zámky, (3) pancéřované kabelové zámky a (4) lanka.

Zámek typu "podkova"
Zámek typu „podkova“

Pevný zámek ve tvaru podkovy, jehož cena se pohybuje od 400 Kč do několika tisíc, bývá obecně nejodolnější vůči mechanickému násilí. Na druhou stranu je méně skladný a těžký. Navíc pevné a relativně krátké rameno zámku má za následek, že výběr bariér pro připoutání kola je omezenější.

Zámek typu "skládací"
Zámek typu „skládací“

Skládací pevné zámky fungující na principu klasického skládajícího metru jsou co do výběru místa pro připoutání kola flexibilnější oproti podkovám, jsou skladné a vejdou se třeba i do kapsy. Jejich flexibilita je na úkor snížené míry zabezpečení a jejich cena je relativně vysoká (na 1000 Kč).

Zámek typu "pancéřovaný"
Zámek typu „pancéřovaný“

Zhruba stejnou úroveň zabezpečení nabízejí některé (záleží na konkrétním výrobku) pancéřované kabelové zámky. Ty jsou stejně jako všechny předchozí typy odolné proti přeštípnutí a mechanickým násilím je lze překonat jen rozbrušovací pilou.Jejich hlavní výhodou je ohebnost, takže nabízejí ještě větší flexibilitu pro připevnění kola než skládací zámky. Kvalitní kabelový pancéřovaný zámek lze pořídit od 400 Kč a výše.

Zámek typu "lanko"
Zámek typu „lanko“

Poslední kategorií zámků jsou klasická lanka, jejich cena bývá velmi nízká, ale nenabízejí praktickou žádnou ochranu proti krádeži, neboť užší lanko lze přestřihnout i obyčejnými kleštěmi. Pro výběr zámku platí jednoduché pravidlo: čím dražší kolo, tím lepší zámek si pořiďte. Pro běžné použití, kdy necháváte kolo bez dozoru krátkou dobu, by vám měl postačovat kvalitní pancéřovaný kabelový zámek či zámek skládací. Pokud parkujete kolo někde delší dobu, ať už venku, na chodbě v domě či ve sklepě, uvažujte nad jeho zabezpečením kvalitní „podkovou“. Nezapomínejte na to, že se nekradou pouze kola, ale i jeho součásti, takže není od věci mít druhý zámek na přední kolo případně vyměnit rychloúpínák za klasickou matku. Rychloupínák rozhodně sundujte i ze sedlovky, protože máte-li lepší sedlo, tak o něj snadno přijdete.

Mimikry a čipování

O tom, jestli zrovna vaše kolo stojí za krádež, rozhoduje i vzhled kola. Čím originálněji a výjimečněji bude kolo vypadat, tím více zloděj riskuje, že si ho s ním někdo zapamatuje. Jedinečnosti docílíte třeba samolepkami nebo barvou kola. Otrlejší mohou vsadit na opačnou strategii a záměrně budit dojem, že kolo je ve špatném stavu a nestojí za krádež. Někdy stačí jen projet bahnem a kolo nemýt. Své kolo můžete rovněž opatřit čipem, který sice nezabrání jeho krádeži (pokud pachatele neodradí samolepka upozorňující na to, že je kolo očipované), ale může, třebaže je otázka zda nějak výrazně, zvýšit šance na jeho navrácení.

Další tipy najdete na:

http://prahounakole.cz/jak-do-mesta/pro-bezpeci-sveho-bicyklu/

http://www.nakole.cz/clanky/433-zamknout-kolo-a-jit.html

http://www.dtest.cz/clanek-2896/jak-vybrat-zamek-na-kolo